Na Liberecku se objevil jedenáctý případ prasečího moru, opatření se nemění

Na Liberecku se potvrdil  další případ nákazy afrického moru prasat u divočáka. Jde již o jedenáctý případ, nákazu potvrdilo vyšetření v jihlavské laboratoři. Nakažený kus se našel na katastrálním území obce Černousy ve Frýdlantském výběžku. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Nakažený divočák se našel v již vymezeném uzavřeném pásmu, nemění se proto již vydaná mimořádná veterinární opatření. Naposledy se nákaza potvrdila na konci března v katastrálním území obce Horní Řasnice.

Veterináři vytyčili uzavřené pásmo II o rozloze téměř 200 kilometrů čtverečních loni 1. prosince po nálezu prvního nakaženého zvířete. Zasahuje do 28 katastrálních území. Na základě mimořádných opatření je zakázán přesun domácích prasat do uzavřeného pásma s výjimkou přesunu zvířat na jatka.
Na oblast navazuje uzavřené pásmo I, které zahrnuje 531 kilometrů čtverečních a 65 katastrálních území. Přesun domácích zvířat je v něm rovněž povolen pouze na jatka. Krajská veterinární správa může na základě žádosti povolit výjimku k přesunu prasat do uzavřeného pásma z oblasti mimo vytyčenou oblast.
Veterinární správa koncem dubna upozorňovala, že se objevují případy, kdy lidé mimořádná opatření porušují. Fyzické osobě hrozí pokuta do 50.000 Kč, právnické osobě může být uložena sankce až do dvou milionů Kč. Veterinární správa opakovaně vyzývala myslivce a chovatele domácích prasat k dodržování zásad biologické bezpečnosti.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down