Na Litoměřicku je tularemie zajíců, nemoc přenosná na člověka

Na Litoměřicku potvrdily laboratorní testy tularemii u uhynulého zajíce. Nebezpečná nemoc je přenosná na člověka. Státní veterinární správa zavedla na tři měsíce v místě nálezu zajíce mimořádná opatření. Uvedl to ředitel krajské veterinární správy Petr Pilous.

Tularemie se v přírodě vyskytuje sporadicky. V Ústeckém kraji v minulosti byla právě na Litoměřicku, v okolí zříceniny Hazmburk. Nyní je ohniskem Mnetěš, obec pod horou Říp.
Nemoc se šíří přímým kontaktem. "Nejčastěji onemocní myslivci nebo někdo, kdo manipuluje s nakaženou zvěří," uvedl Pilous. Do těla se dostává například přes poraněnou kůží. Nemoc může mít různé formy, může se projevit jako celkové onemocnění s vysokými teplotami, angínou a zápalem plic. Zvířata stižená tularémií ztrácejí plachost, jsou malátná a dají se snadno chytit.
Zdrojem přenosu jsou hlodavci. "Pozor se musí dávat třeba při přespávání někde ve stohu, pro přenos stačí kontakt s močí myši, která je přenašečem," upozornil ředitel.
V ochranném pásmu, které zahrnuje katastr obce Mnetěš, Vražkov a Ctiněves, je zakázán odchyt zajíců a nařízeny jsou povinnosti uživatelům honiteb.
Na nemocného zajíce upozornili místní obyvatelé. Křeče zvířete a jeho malátný pohyb na poli natočila dívka na mobilní telefon. "Vzniklo podezření na otravu u zajíce, výsledky testů zatím nejsou, my jsme ale jednoznačně prokázali tularemii u tohoto kusu," uvedl Pilous.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down