Na Litoměřicku začíná podzimní prodej ovocných stromků

Společnost Kukla ze Siřejovic na Litoměřicku zahajuje podzimní prodej ovocných stromků. Nabízí zejména jabloně, hrušně, třešně, višně, meruňky a broskvoně, pro které si ode dneška mohou zákazníci jezdit. Uvedl to Petr Kukla, majitel a vedoucí společnosti, která se zabývá pěstováním a prodejem ovocných a okrasných stromků a je největší svého druhu v Ústeckém kraji. Největší problém Kukla vidí v nedostatku kvalifikovaných pracovníků.

Historie společnosti se datuje od roku 1962, kdy v tehdejším Státním statku Lovosice začal ve vedoucí pozici pracovat Kuklův otec Zdeněk Kukla. Po listopadu 1989 byla část statku zprivatizována, a Kuklovi se tak začali věnovat školce ovocných a okrasných stromů soukromě. Od té doby se přemístily pěstební plochy ze Sulejovic směrem na Siřejovice. Pestřejší je i sortiment. Od svého otce Kukla převzal vedení společnosti v roce 1997. Nyní firmu vede se svou ženou, která se stará především o administrativu.
Největší část sortimentu míří do zahradnických center, zbytek kupují jednotliví soukromí pěstitelé a zahrádkáři. Kukla zaměstnává i cizince, protože na českém pracovním trhu se těžko shánějí kvalifikovaní pracovníci. "Dnes je nízká nezaměstnanost a do zemědělství se lidi nehrnou. Najímáme tedy i pracovníky z cizích zemí, jako je Bulharsko, Ukrajina a další. Momentálně zde pracuje šest Čechů a pět až sedm cizinců. Nedostatek pracovních sil vidím do budoucna jako největší problém, to je to, co nás brzdí," uvedl Kukla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down