20.08.2018 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na mezinárodním agrosalonu se představí vystavovatelé z více než dvaceti zemí

Mezinárodní výstava Země živitelka v Českých Budějovicích se každoročně těší velkému zájmu široké veřejnosti i odborníků. Letošní 45. ročník tohoto agrosalonu, který se koná 23. až 28. srpna, má podtitul "100 let českého zemědělství" a navazuje na oslavy stého výročí vzniku republiky. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana je tato výstava dokladem změn a vývoje v českém zemědělství. "Je atraktivní nejen pro odborníky, ale i pro širokou veřejnost, která může vidět pokrok v zemědělské technice, chovu zvířat, nabídku potravin i prezentaci samotných potravinářů. Lidé si mohou udělat obrázek o agrárním sektoru v širších souvislostech, jako je péče o krajinu, produkce potravin, život na venkově a podobně," uvedl ministr Toman na tiskové konferenci, která se konala dnes v Praze. Organizátoři očekávají znovu přes sto tisíc návštěvníků, vloni jich dorazilo přes 109 tisíc, nejvíce od roku 2005. Na největší české zemědělské výstavě se představí přes 550 vystavovatelů z více než 20 zemí, loni to bylo 547 vystavovatelů.

Na Národní dožínky, které se budou slavit v sobotu 25. srpna na českobudějovickém výstavišti v rámci agrosalonu Země živitelka, bude už všechna úroda obilovin pod střechou. V minulých letech se stávalo, že i 40 procent obilovin ještě touto dobou zůstávalo na polích, řekl poradce prezidenta Agrární komory ČR Jan Záhorka. Úroda je letos sklizená dříve než běžně, podle posledních údajů zůstávalo minulé pondělí na polích pouze 1,2 procenta úrody obilovin, řepka byla prakticky sklizena všechna. Podle organizátorů se letos navíc slavnostně vysadí u příležitosti dožínek před vraty areálu lípa. Agrosalon připomene historii českého zemědělství. Národní zemědělské muzeum vystaví přes 100 let staré motorové pluhy Praga K a Excelsior P, historické traktory a žentoury.
Mezi zajímavosti patří mlátička CR10.90 zapsaná v Guinnessově knize rekordů, za osm hodin sklidila téměř 800 tun pšenice. Lidé uvidí i nový stroj Holmer na sklízení cukrové řepy. "Váží 32 tun, patří mezi rekordmany, za hodinu stačí vyorat řepu z 36 tisíc metrů čtverečních," řekla obchodní ředitelka výstaviště Eva Jílková. Vystaven bude i nový traktor Zetor Crystal, šestiválcový, s maximálním výkonem 171 koní. Poprvé bude na Zemi živitelce pavilon nejlepších českých vín, odehraje se i první ročník evropské Angus Show, prezentace tohoto plemene skotu. V areálu bude přes 100 venkovních kotců pro hospodářská zvířata. Děti čeká několik zábavných zón, v amfiteátru si prohlédnou práškovací letadlo Čmelák. Do programu patří i ukázky stříhání a dojení koz či ovcí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down