Na mistrovství v Opavě bude orat světová oráčská špička i koně

Světovou oráčskou špičku z Rakouska i historickou orací techniku uvidí diváci na 3. ročníku otevřeného Středoevropského mistrovství v orbě a 47. ročníku Mistrovství České republiky v orbě, které se uskuteční 18. a 19. září v Opavě. Soutěž nahradí mistrovství Evropy, které se mělo konat na stejném místě a ve stejném termínu, ale kvůli koronavirové pandemii bylo zrušeno. Sdelil to předseda Společnosti pro orbu ČR Jan Cholenský.

"Soutěž v orbě ukazuje preciznost zpracování půdy. Hodnotí se mnoho dílčích ukazatelů, kritérií, začínáme u přímočarosti orby, pak zahlubování pluhu, vyhlubování pluhu, návaznosti jednotlivých brázd, zaklopení organických zbytků a mnoho dalšího," řekl Cholenský.
Ve středoevropském mistrovství se bude soutěžit ve dvou kategoriích – v dvouradličném klasickém a dvouradličném otočném pluhu. Zápolit se bude jeden den na strništi a druhý den na jílku, tedy na trávě. V republikovém mistrovství budou soutěžit ještě veteráni s oběma typy pluhů a koně s klasickým pluhem.
Do středoevropského otevřeného mistrovství je přihlášeno zatím 18 účastníků, kromě Rakušanů a domácích oráčů Němci, Angličané, Poláci, Slováci, Chorvati a Slovinci. "Přemýšlelo o něm více než 15 států, ale v oblasti bezpečnosti vyhrála opatrnost i taková národní ostražitost. Na českém předpokládáme, že bude 30 oráčů, za normální situace běžně bývá více než 50," řekl Cholenský.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down