Na Moravě čekají větší úrodu broskví

Letošní úroda broskví na Moravě bude o něco lepší než v loňském roce. Bezmála 40 sadařských firem z regionu předpokládá, že sklidí celkem 1400 tun těchto peckovin, což je ve srovnání s loňskem o bezmála 250 tun více. Uvedl to minulý týden předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Josef Viktorín.

Sklizeň raných odrůd broskví začala v polovině července například na Břeclavsku. Loňský rok byl mimořádně špatný. Počasí nepřálo nejen úrodě meruněk, ale stejně citelný pokles úrody byl u broskví. Letošek znamená ve srovnání s loňskem podstatné zlepšení, pro sadaře ale bude úroda v porovnání s předchozími lety jen průměrná. „Přesto jsme spokojeni. Pokud nám bude štěstí přát, dosáhneme průměru a musíme pevně doufat, že příští rok bude ještě lepší,“ řekl k tomu jednatel společnosti Agrosad z Velkých Bílovic na Břeclavsku Jaroslav Pálka. Broskvoňové sady společnosti se rozkládají na 39 hektarech a patří k největším na Moravě. Na Moravě jsou vypěstovány více než dvě třetiny úrody broskví z celé České republiky. Letos se v zemi očekává celková úroda o objemu 2155 tun, a bude tak o něco vyšší než loni. Průměrná roční úroda broskví v tuzemsku se přitom pohybuje kolem 3142 tun.
Většina broskvoňových sadů leží na jižní a východní Moravě. V Čechách se nacházejí největší sady s těmito peckovinami v jejich střední části. Letos ale tamní sadaře potrápily mrazíky.
Lepší úrodu ve srovnání s loňskem očekávají sadaři také u meruněk. I ty jsou pěstovány především na Moravě. Letos se v Česku očekává celková úroda meruněk v objemu 2627 tun, přičemž 2500 tun by mělo být sklizeno v moravských sadech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *