20.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na některých potravinách se objeví podrobnější údaje o složení

Na český a také evropský trh přicházejí potraviny s novými informacemi o nutričním složení. K této dobrovolné iniciativě se dosud přihlásilo 11 velkých světových společností, které působí i na našem trhu, a dva čeští výrobci. Novinářům to včera řekl mluvčí Potravinářské komory Zbyněk Boublík.

Zmínění producenti se zavázali, že vedle běžných informací o složení potravin budou na svých výrobcích uvádět také srozumitelné údaje o energetickém obsahu jedné porce v kilokaloriích a její podíl na doporučeném denním příjmu.
Na potravinách budou nejen obvyklé informace o obsahu bílkovin, tuků a sacharidů, ale také o obsahu vlákniny, sodíku nebo soli, cukrů a nasycených mastných kyselin.
Například jedna porce kuřecího masa s rýží a zeleninou o váze 250 gramů bude mít na obalu informací o tom, že představuje 350 kilokalorií (kcal), a zároveň údaj o tom, že to je 18 procent doporučeného denního množství pro dospělého člověka. Na etiketě bude také to, že obsahuje pět procent doporučené denní dávky cukru, 16 procent dávky tuku, 26 procent dávky nasycených mastných kyselin a 52 procent dávky sodíku.
První výrobky s novým značením se začaly objevovat letos na jaře a zúčastněné firmy je zavedou v celém sortimentu potravin do konce roku 2008.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down