21.12.2004 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Olomoucku vázne odbyt obilí

Velcí pěstitelé obilí z Olomoucka mají stále ještě ve svých skladech většinu letošní úrody potravinářské pšenice. Poptávka i ceny jsou v důsledku nadúrody nízké i půl roku po žních. Některá družstva pšenici prodávají i za nevýhodné ceny, protože si nemohou dovolit zůstat bez tržeb. Informoval o tom regionálního deník Olomoucký den.

Většinu produkce má stále na skladě například Zemědělské družstvo v Bohuňovicích, které již využilo nabídku nákupu od Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Družstvo nabídlo fondu 1200 tun potravinářské pšenice. "Prodali jsme třetinu pšenice a polovinu ječmene. Ceny ve výkupu byly špatné už v létě, na podzim znovu klesly," sdělil deníku ředitel družstva Václav Stejskal. Prohlásil, že podobnou situaci ještě nezažil. V předchozích letech producenti prodávali většinu úrody hned po žních. "Letos je to obráceně. Místo tržeb máme u sebe obilí, tok peněz je zpožděný. Po Novém roce přitom budeme potřebovat finance na jarní práce," prohlásil Stejskal.
Problémy s odbytem má také Zemědělské družstvo Dub nad Moravou, které zatím přes SZIF neprodává. "Pšenici prodáváme zákazníkům sami, protože přes fond je to zdlouhavé. Ale přes 60 procent úrody máme pořád na skladě," řekl předseda družstva Jan Spáčilík. Podle ředitele olomoucké agrární komory Miloše Porče budou ekonomicky slabým podnikům kvůli problémům s odbytem brzy chybět peníze.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down