20.07.2004 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Olomoucku začaly žně a zemědělci jsou spokojeni

Na Olomoucku o víkendu vyjely do polí první kombajny. Oproti loňskému roku má sice začátek žní zhruba týdenní zpoždění, zemědělci však letos očekávají dobré výnosy. Na druhou stranu se obávají toho, že by kvalitu sklizených plodin ještě mohly poškodit výkyvy počasí.

Velké otazníky podle zemědělců visí také nad cenami. "Žně byly na Olomoucku díky zlepšení počasí zahájeny o uplynulém víkendu, což je o sedm dní později než loni. Není to ale žádné zpoždění, protože loňský rok byl extrémní a letos byly žně vlastně zahájeny v době, kdy je to běžné," řekl dnes novinářům ředitel olomoucké agrární komory Miloš Porč.
Na Olomoucku je oseto obilovinami 37.000 hektarů polí a řepka roste na zhruba 7000 hektarech půdy. Zemědělci mají sklizeno prvních zhruba 200 hektarů ozimého ječmene z celkových 1500 hektarů této plodiny. Následovat by koncem tohoto týdne měla ozimá řepka a poté přijdou na řadu další obiloviny. Zemědělci ale podle Porče s obavami sledují předpovědi meteorologů. "Pokud se v následujících dnech budou střídat vysoké teploty a deště, tak by to samozřejmě nahrávalo rozvoji plísňových či houbových chorob, což by mělo nepříznivý vliv na kvalitu sklizených obilovin a řepky," podotkl Porč. Jasno podle něj není také v otázce ceny, kterou zemědělci za sklizené obilí a řepku letos dostanou.
"Minulý rok jsme touto dobou již věděli, za kolik se asi bude úroda vykupovat. Letos s tím zatím nikdo nevystoupil. Jediné, co víme, je cena potravinářské pšenice, kterou stanovila Evropská komise. Je to ale cena nejnižší, za kterou by měli zemědělci prodávat až pokud nebudou mít jinou možnost,"

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down