Na orné půdě bude více zelených ploch

Ve středních Čechách přibydou na orné půdě zelené plochy. V následujících letech tak na tisících hektarech půdy vzniknou přírodní prvky zvyšující biologickou rozmanitost ploch a bránící erozi, tedy například meze či skupiny stromů. Uvedl to předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík. Nyní je ve středních Čechách zhruba 300 000 hektarů osevních ploch, z toho zelené plochy v nejbližších letech zaberou zhruba 10 tisíc hektarů.

Podle pravidel pro podávání žádostí o zemědělské dotace pro období do roku 2020, jejichž definitivní znění by měla vláda schválit na jaře, budou muset zemědělci vyčlenit ze své orné půdy pro zelené plochy alespoň pět procent výměry. Dosud je vyčleněno asi jedno až dvě procenta. Toto pravidlo označované za takzvaný greening neboli zazelenění by se mělo týkat těch, co hospodaří na více než 15 hektarech orné půdy. "Vyčlenění bude podmínkou pro přidělení jedné složky dotací. Pokud zemědělec toto pravidlo nebude plnit, může částečně o dotace přijít," uvedl Stehlík. Například z dotace 6000 korun na hektar by tak nedostal třetinu.  Opatření má pomoci zachovat rozmanitost přírody i kulturní krajiny. Zemědělci by například měli zachovávat travní porosty či rozmanitost plodin podle daných pravidel. Například na určitý poměr ploch mohou zasadit rostliny, které do sebe vážou dusík, což jsou například vojtěška či hrách. U obhospodařovaných ploch přibudou krajinné prvky, jako třeba zelený pás na přechodu lesa a pole. Podle Stehlíka by neměl být problém uvést nová pravidla do praxe v terénu, komplikací ale bude ještě složitější systém rozdělování dotací a s ním související zvýšená administrativní zátěž farmářů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down