Na Pardubicku letos bude kvůli špatnému počasí menší produkce medu

Produkce medu na Pardubicku bude letos horší kvůli studenému počasí. Pokud nebude teď delší dobu tepleji, proti minulým obdobím ho bude až o dvě třetiny méně. Řekl to včelař Evžen Báchor z Pardubic, který chová včely 55 let.

"Už to je v úlech vidět. Včely udělaly minimum medu, který jim ani nemůžeme vzít, ohrozili bychom je na životě. Letos medu bude strašně málo. Teď jsou malinko na Pardubicku květové medy, jsou z řepek, trochu z ovocných sadů, javorů," řekl Báchor, který má 75 včelstev.
Včelaři ještě čekají, jak se včelám podaří opylovat akáty nebo lípy. Pokud bude lepší počasí, produkce medu se letos o něco zvýší. Cena medu od chovatelů včel se letos bude pohybovat okolo 180 korun za kilogram, řekl Báchor.
Včely sbírají nektar a pyl. Od března obvykle kvetou jako první vrby nebo jívy. Letos ale byla v brzkém jaře hodně zima a pršelo. Včely ani nemohly vylétnout z úlu. "Dá se říct, že do poloviny května nebylo možné, aby se včely namnožily do potřebné síly a nanosily pro sebe med a taky trochu pro včelaře," řekl Báchor.
Jedno včelstvo za celý rok spotřebuje kolem 120 kilogramů medu, kolem 45 kilogramů pylu a zhruba 45 litrů vody. Rostliny a stromy kvetou maximálně čtyři měsíce v roce. Letos si tak včelstva kvůli počasí nezvládla udělat zásoby na celý rok. "Včely mají omezenou dobu, aby si nanosily zásoby na celou sezonu. Doposud byla zima, včela nemůže vylétnout, když je pod deset stupňů. Stromy dávají nektar, když je v noci kolem 12 až 15 stupňů, což nebylo," řekl Báchor.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down