13.06.2006 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Pardubicku se letos žně nejméně o 14 dní opozdí

Začátek žní v Pardubickém kraji se kvůli nepříznivému počasí zpozdí oproti loňskému roku minimálně o dva týdny. První kombajny tak vyjedou do polí až přibližně za měsíc. Důvodem je dlouhá zima a rovněž donedávna chladné jaro, řekl ředitel zemědělské společnosti ZEAS ze Starého Hradiště na Pardubicku Vladimír Řehounek.

"První obilí bude mezi 10. až 15. červencem, pšenice až kolem 10. srpna," uvedl ředitel této jedné z nejvýznamnějších farem v regionu. Výnosy očekává na průměrné úrovni kolem pěti tun z hektaru. Celkem obilí pěstují na 2000 hektarech.
"Určitě to bude významně zpožděné o dva až tři týdny z důvodu vývoje plodin. Až kolem 25. července budou první ozimé ječmeny," řekl také ředitel zemědělského družstva Chýšť na Pardubicku Václav Cincibus. Výnosy budou podle něj alespoň o 15 procent nižší než loni a mírně přesáhnou čtyři tuny z hektaru. "Zčásti to vymrzlo, alespoň 35 hektarů jsme museli zaorat," dodal. Celkem obilí vyseli na zhruba 1450 hektarech.
Zemědělci nyní ještě doprodávají loňskou sklizeň a letošní zrno chtějí prodat lépe. "Určitě budou vyšší ceny než loni. Budeme prodávat minimálně za ceny státního intervenčního výkupu, který má fungovat jako záchytná síť o podle toho se budeme chovat," poznamenal Řehounek. Například tuna potravinářské pšenice by tak měla stát kolem 3000 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down