Na Pardubicku, Strakonicku a Znojemsku prý hrozí vyšší riziko ptačí chřipky drůbeže

Vyšší riziko výskytu ptačí chřipky u drůbeže existuje na základě hustoty výskytu tohoto ptactva zejména v oblastech kolem Pardubic, Strakonic a Znojma. Jestliže se zde existence nebezpečného viru H5N1 u ptáků potvrdí, budou zde přijata daleko přísnější opatření, než by tomu bylo jinde. V diskusním pořadu televize Nova to v neděli řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena.

Dodal, že statistické údaje, které zaznamenávají hustotu výskytu vodní drůbeže a drůbeže hrabavé v okresech České republiky, nezahrnují brojlery. Na zpracování této, ale i dalších podobných statistik, se podílela Státní veterinární správa spolu s ministerstvem zemědělství a ornitology. Nákaza byla dosud zjištěna ve 12 evropských zemích, včetně těsných sousedů Česka – Rakouska, Německa a Slovenska. Podle expertů je tato nemoc v Evropě především veterinárním problémem, její přenos z člověka na člověka dosud nebyl nikde prokázán.
Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta je třeba si uvědomit, že se nákaza může sporadicky objevovat v Evropě i několik dalších let. Je proto nutné, aby lidé změnili své návyky a minimalizovali tak možnost přenosu viru z volně žijícího ptactva na domácí ptactvo. Informovat by je měla mediální kampaň, uvedl Vít. Podle Víta není problém zabezpečit velkochovy a zavést zde řadu opatření. Drobní chovatelé by se ale neměli cítit ukřivděni, když je stát vyzývá, aby nenechávali svoji drůbež pobíhat po okolí, ale soustředili ji v zahradách či výbězích, uvedl Vít. Krmivo by měli skladovat pod střechou. „Dál také musíme mluvit o tom, aby všechny složky, které mohou být aktivně nasazeny a mohou se dostat do kontaktu s mrtvými ptáky, věděly, jak se mají chovat,“ uvedl Vít. Tento problém se týká celé Evropy. „Velmi rychle musíme tyto složky naučit se chovat rozumně a bezpečně,“ dodal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *