11.07.2006 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Pardubicku začaly tento týden žně

V některých částech Pardubického kraje začíná sklizeň obilí, která je oproti loňsku kvůli špatné zimě a jaru zhruba o dva týdny opožděna. Výnosy budou proto nižší než loni. Pokles bude činit asi deset procent, řekl ředitel zemědělské společnosti ZEAS ze Starého Hradiště na Pardubicku Vladimír Řehounek.

Na Pardubicku vjely první kombajny do lánů koncem minulého týdne. "Polovinu ječmene máme již sklizenou. Výnosy dávají kolem pěti tun z hektaru, není to žádná sláva," uvedl ředitel této jedné z nejvýznamnějších farem v regionu. Ukončení žní se podle počasí předpokládá v srpnu. Družstvo obilí pěstuje celkem na 2000 hektarech.
Naproti tomu ve vyšších polohách Pardubického kraje klasy ještě nedozrály. "Se žněmi začneme až v srpnu, výnosy budou určitě nižší u pšenic, některé ječmeny jsou také slabší," řekl předseda zemědělského družstva v Trstěnicích na Svitavsku Stanislav Krejsa. Pokles výnosů se podle něj dá očekávat asi o deset procent.
Farmáři chtějí letos tvrději vyjednávat o cenách s odbytovými organizacemi. "Letos jsme řekli, že ječmen určitě nebudeme prodávat pod intervenční cenu zhruba 2950 korun za tunu, jinak to dáme do státního fondu, případně vyvezeme," tvrdí Řehounek. Ječmen je podle něj kvalitní, protože se sklízí za sucha. Krmnou pšenici rovněž nechtějí nabídnout pod 2700 korun za tunu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 6MB (1.2% of 500MB)