23.05.2006 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Pardubicku způsobila zima zemědělcům milionové ztráty

Letošní tuhá zima a záplavy způsobily zemědělcům v Pardubickém kraji škody za desítky milionů korun. Nejhorší situace je na Ústeckoorlicku, kde tyto ztráty vyčíslili na 20 až 25 milionů korun. Největší škody způsobili hraboši, kteří zlikvidovali skoro 5000 hektarů veškerých plodin, včetně sadů, řekl ředitel ústeckoorlické agrární komory Václav Koblížek.

Značné škody utrpěli farmáři i na Svitavsku, Chrudimsku a Pardubicku.
"Země pod dlouhotrvající vysokou vrstvou sněhu nepromrzla a tito škůdci se přemnožili," vysvětlil. Značné škody vznikly též zaorávkami skoro 4500 hektarů pšenic, ječmenů a řepky, které shnily pod sněhem nebo vodou. Stát však podle něj zatím počítá pouze s částečnými náhradami za škody způsobené povodněmi. "Požadovali jsme alespoň částečné náhrady škod způsobených hraboši a klimatickými podmínkami, ale nepředpokládáme, že by firmy něco dostaly," dodal.
Rovněž na Svitavsku zplesnivěla řada ozimů a prudké jarní tání zaplavilo řadu pozemků. "Muselo být přeseto zhruba 1700 hektarů ozimých ječmenů, tedy 85 procent osetých ploch touto obilovinou," poznamenal ředitel tamních agrárníků Josef Gracias. Menší škody zaznamenali i na pšenicích a řepkách. Zaplaveno bylo podle něj asi 550 hektarů zemědělské půdy, z toho 150 hektarů orné půdy.
"Celkové škody za dají vyčíslit na deset až 11 milionů korun. Zemědělci, kterým vznikly nějaké škody záplavami, mají možnost požádat o zvýhodněné úvěry na nákup osiva," tvrdí Gracias. Pěstitelé navíc musí počítat s poklesem letošních výnosů kvůli pozdnímu osevu jařin, který zapříčinilo vlhko. Již loňský výnos obilovin zde činil v kraji podprůměrných 4,3 tuny z hektaru.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down