21.09.2006 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Plzeňsku bude úroda jablek zhruba jako vloni

Pěstitelé jablek na Plzeňsku sklidí úrodu zhruba stejnou jako loni nebo nepatrně vyšší. O třetinu méně ale sklidí v Nebílovech na Plzeňsku, kde zahájili sklizeň a prodej jablek včera. Sadař Jaromír Hofman předpokládá, že sklidí 150 tun tohoto ovoce. Jablka jsou kvůli jarním dešťům a suchému červenci o něco menší.

Deset odrůd pěstují v Nebílovech na sedmnácti hektarech půdy. Jablka sklízejí najímaní česáči. Denně načeše každý z nich zhruba šest metrických centů jablek, řekl Hofman. Musejí se vytřídit do tří kategorií - první jakost, druhá jakost a nestandard. Tuto práci dělají dvě ženy, jedné projde denně rukama zhruba 1200 kilogramů jablek, což je přibližně dvanáct tisíc kusů.
Hofman předpokládá, že polovinu úrody prodá v přímo v sadu, zbytek ve velkoobchodě. Odpad nechávají vozit do Německa a Švýcarska. Cena jablek v přímém prodeji je od osmi do patnácti korun za kilogram.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down