21.07.2015 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Plzeňsku je zatím stejný výnos jako vloni

V Plzeňském kraji, kde začaly žně ve druhém červencovém týdnu, je zatím v silech necelých 80 procent ozimého ječmene se stejným výnosem jako loni, tedy 5,54 tuny z hektaru. Začala sklizeň ozimé pšenice, které zatím zmizelo z polí jen 0,15 procenta s výnosem šest tun, a řepky 0,83 procenta s výnosem 3,9 tuny z hektaru. Sečení jarního ječmene ještě nezačalo. Údaje zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Celkové plochy obilnin v Plzeňském kraji se meziročně zmenšily o čtyři procenta na letošních 102 080 hektarů. Zatím je jich sklizeno 12,9 procenta. Ozimý ječmen zemědělci oseli na 16 652 hektarech, což je o více než dvě procenta větší plocha než loni. Ozimou pšenici zaseli na 54 586 hektarech, meziročně je plocha o 4,6 procenta nižší. Jarní ječmen letos roste na více než 12 157 hektarech, což je proti loňsku o 8,5 procenta více, řepkou je oseto v regionu 32 053 hektarů, meziročně o 1,3 procenta méně.
Republikovou sklizeň v minulém týdnu zbrzdily přívalové deště. Zemědělci zatím posekali meziročně méně obilí i řepky. Výnosy jsou nižší než loni, protože kvůli dlouhodobému suchu mají obilniny drobnější zrno. Zatím je sklizená necelá desetina ploch základních obilnin a 9,1 procenta ploch řepky. Loni přitom byla touto dobou pod střechou úroda z 15,1 procenta polí s obilninami a 29,2 procenta ploch s řepkou. Výnos u obilovin je nyní 5,54 tuny z hektaru, u řepky 3,19 tuny. Loňský výnos obilovin činil podle Českého statistického úřadu 6,09 tuny z hektaru. V minulém týdnu pokračovala v Česku hlavně sklizeň ozimého ječmene, který zemědělci sklidili z více než tří čtvrtin, a řepky. Práce jsou nejdále v Jihomoravském kraji, nejpomalejší průběh žní je v Karlovarském kraji.
Podle červnového odhadu ČSÚ by úroda obilovin letos měla meziročně klesnout o 14,1 procenta na 6,815 milionu tun. Úroda řepky by se měla snížit o 21,8 procenta na 1,202 milionu tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down