Na Plzeňsku začali žně ječmenem

Sklizní ozimého ječmene zahájili žně v Plzeňském kraji. Uvedl to Václav Švarc, šéf Kralovické zemědělské s 3000 hektary, 1200 kusy skotu a 11.000 prasaty. Letošní úroda obilí i řepky bude podle něj i viceprezidenta Agrární komory Bohumila Belady vinou horšího počasí nižší než loni. Vysoké výkupní ceny za plodiny z loňské sklizně se podle farmářů z Plzeňského kraje letos opakovat nebudou. "Výnosy prvních ozimých ječmenů jsou tak o 12 procent horší oproti desetiletému průměru," vysvětlil Švarc.

Hodnocení letošního roku je ještě podle Belady předčasné. Komoditní rada Agrární komory pro obiloviny odhaduje „mírně podprůměrné výnosy“. Nejvíce uškodilo sucho a pozdní mrazy začátkem jara, ale přesto by rostlinná výroba letos „neměla dopadnout nějak špatně“. „Ceny u obilovin a řepky zatím vypadají dobře, takže půjde asi o nadprůměr, protože něco už zemědělci prodali dopředu na termínované obchody. Troufnu si tvrdit, že 50 procent úrody je prodáno za relativně dobré ceny,“ uvedl. Výnos zatím komora není zcela schopna odhadnout.
„Úroda bude asi slabší, i když kompenzace výnosových prvků nyní nastává, ale záleží na tom, jaké bude nyní počasí, protože schází třetina klasů,“ řekl Švarc. Podle něj schází plodinám voda už od jara. V dubnu prakticky nepršelo, v květnu nám scházela jedna třetina vody a v červnu scházelo deset milimetrů, dodal. Pokud nepřijde brzy déšť, bude výnos u obilí určitě horší, u řepky se čeká určitě nižší.
„Úroda bude spíše průměrná, nic zvláštního,“ uvedl Václav Valenta, jednatel blovické firmy Via – Avena s 2000 hektary pozemků a 1000 kusy skotu. Nejprve byla tuhá zima s lokálními holomrazy, poté velké dubnové sucho, počátkem května se vrátily mrazíky a v červnu krupobití. Loňské ceny se opakovat nebudou, dodal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *