Na podporu elektřiny a tepla dá stát asi o čtyři miliardy korun víc

Na podporu elektřiny a tepla poskytne stát příští rok ze státního rozpočtu zhruba o čtyři miliardy korun více než letos. Návrh nařízení schválila vláda, informovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Zatímco letos vláda vyčlenila na podporu zhruba 22 miliard korun, pro příští rok nařízení počítá s 26,2 miliardy korun.

Dotace se týká podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla.

Navrhovaná výše podpory reaguje na pravidelnou dvouprocentní meziroční valorizaci provozní podpory podle zákona o podporovaných zdrojích i nově rozšířenou podporu pro teplo z biostanic, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Dalším faktorem byl podle MPO také aktuální odhad vývoje tržeb od zákazníků, kteří hradí v regulované ceně elektřiny náklady na podporu obnovitelných zdrojů energie a dalších podporovaných zdrojů. Od letošního ledna se přitom změnil systém stanovení výše platby. Platba již primárně není závislá na množství spotřebované elektřiny, ale na velikosti jističe, uvedlo ministerstvo.

Nařízení vlády kromě limitu prostředků nestanovuje žádné podmínky, jak mají být dotace použity, ani další náležitosti, které upravuje zákon o podporovaných zdrojích energie. Norma je nicméně nutným předpokladem k čerpání těchto dotací. Vláda každoročně musí objem prostředků ze státního rozpočtu schválit do 31. října.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down