09.11.2004 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na pokles cen reaguje Centroodbyt vývozem do Německa

Podle předsedy odbytového družstva Centroodbyt Jana Veleby vyvezlo družstvo během dvou týdnů asi 2000 prasat do Německa. Reagovalo tak podle něj na pokles tuzemských cen, především u masokombinátu Bajer Bučovice, který stlačil cenu za kilogram jatečně opracovaného masa na 42 koruny. Vývozem se podle Veleby podařilo ustálit cenu na 45 korunách.

Bajer pak podle něj cenu během několika dní zvedl na 45 korun za kilogram jatečně opracovaného masa. Centroodbyt podle Veleby s firmou neobchoduje, ale v oblasti má své chovatele, kteří jej o tom informovali.
"Máme tolik prasat, kolik potřebujeme," řekl k tomu jednatel Bajeru Josef Augustin. Masokombinát denně poráží až 880 kusů. Cenu mění každý týden, podle situace na trhu, a postup Centooodbytu ji podle něj neovlivnil. Vývoz 2000 prasat je tak malý, že ho zpracovatelé vůbec nepocítili, míní. "Problém je v tom, že se do republiky vozí velmi levné maso z Evropské unie," uzavřel jednatel.
Centroodbyt po necelém roce působení obchoduje 35 procent vepřového v republice. Zvýšením vývozu pohrozil na svém krizovém zasedání v Jihlavě koncem října, kdy ceny vepřového masa klesly o tři koruny na 46 korun. Podle Veleby nebyl k poklesu důvod, protože na trhu nebyl přebytek prasat. Centroodbyt tehdy také vyzval své členy k tomu, aby neprodávali kilogram pod 46 korun. Podle zpracovatelů ceny vepřového klesly, protože jsou téměř ve všech zemích EU nižší. Podle Veleby ale v průměru letos čeští chovatelé dostali méně než jejich kolegové v Německu nebo Rakousku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down