02.06.2009 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na polním dnu zaujaly nové odrůdy

Nová odrůda ozimé pšenice s elitní kvalitou nesoucí název Federer byla hlavním lákadlem polního dnu v Branišovicích. Federer se představil jak v demonstračním pokusu, tak na běžných pěstitelských plochách. K vidění byly rovněž porosty ostatních odrůd pocházejících z branišovického šlechtění a mnohé další.

Polní den uspořádala tamní šlechtitelská stanice společnosti R.A.G.T. Czech, s. r. o., a firma VP Agro, s. r. o., jež branišovické odrůdy mimo jiné na českém trhu zatupuje. Partnerem akce byla společnost Syngenta Czech, s. r.o., která tu představila některé modely ošetření porostů a další vystavující organizace.

Kvalita s jistotou Návštěvníci akce jistě uvítali možnost shlédnout porosty letos registrované odrůdy Federer. Po devíti letech jde o první, v České republice vyšlechtěnou odrůdu pšenice s kvalitou E. Jak při prohlídce demonstračních parcelek uvedl Ing. Pavel Stehlík ze společnosti VP Agro, tato odrůda ve zkouškách prokázala svojí vysokou výkonnost ve všech výrobních oblastech. Jak k tomu dodal, zcela nejlepších výsledků však dosahuje v řepařské a obilnářské výrobní oblasti. Hodí se pro intenzivní pěstování. Ing. Stehlík připomněl i další vlastnosti odrůdy Federer. Je to pozdní odrůda, má dobrý a vyvážený zdravotní stav, dobrou mrazuvzdornost, střední odnožovaní schopnost , uváděná HTS činí 44 g, výška rostliny 103 cm. Vlastností, kterou skutečně zaujme, je její stabilní kvalita. Elitní potravinářské jakosti dosahuje ve všech parametrech, což potvrdily i prezentované výsledky ÚKZÚZ ze třech let zkoušení této odrůdy. V žádném roce „nezaváhala“ ani v jediném parametru. Zajímavý je původ této odrůdy. Jejími rodičovskými komponenty jsou u nás velmi známé a pro své vlastnosti ceněné odrůdy Hana, Alana a Drifter.

Písmeno B napoví původ
Při prohlídce pokusných parcelek zaujaly i další odrůdy. Jejich název od písmene B napověděl, že jsou rovněž dílem branišovických šlechtitelů. Z těch nejznámějších a nejnovější to byly například odrůdy Bakfis, Bardotka, Byrryton, Banquet, Baletka a další. Všechny je spojuje vysoký výnos, dobrý zdravotní stav a výborná minimálně „áčková“ potravinářská jakost.

Extrémně raná odrůda ve zkouškách
Jak polní den naznačil, brzy k výčtu odrůd od písmene B přibude další jméno – Bodyček. Tato odrůda je již třetím rokem ve státních zkouškách a jeví se velmi nadějně. Výjimečnou vlastností této odrůdy je její ranost. Bodyček je ještě o jeden den ranější nežli odrůda Košútka a mohl by proto najít mimo jiné uplatnění jako předplodina pro ozimou řepku či jako odrůda, jež napomůže lepšímu rozložení žní. Podle slov Ing. Stehlíka si Bodyček i přes zmíněnou ranost zachoval velmi vysoký výnosový potenciál (2007, 2008 – ÚKZÚZ +10 % nad Košútkou) a dobrou potravinářskou kvalitu E až A. Z dalších vlastností zmínil zástupce firmy dobrou až velmi dobrou odnožovací schopnost, výšku rostlin na úrovni 93 cm, HTS 40 g a dobrou mrazuvzdornost.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down