30.08.2006 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na post ministryně zemědělství Topolánek vybral Vicenovou

Pro vedení ministerstva zemědělství si vybral premiér Mirek Topolánek do své menšinové vlády ODS Milenu Vicenovou. Nyní šéfuje odboru bezpečnosti potravin na ministerstvu a je zástupkyní vrchního ředitele Úřadu pro potraviny. Pro odbornou i širší veřejnost se už dříve zviditelnila úspěšným čerpáním peněz na zemědělství z fondů Evropské unie.

Nabídku ODS vystudovaná veterinářka Vicenová přijala, protože splňovala požadavky strany - zkušenost s ministerstvem, s Evropskou komisí, schopnost mluvit několika jazyky a širší rozhled.
Na ministerstvu zemědělství v různých funkcích působí už od dubna 1996. V odboru zahraničních styků pracovala od roku 1998 na přípravě využití předvstupního fondu EU pro rozvoj zemědělství a venkova Sapard, od roku 2000 již v pozici ředitelky odboru a zástupkyně generálního ředitele Agentury Sapard.
Zkušenost s programem Sapard byla podle Vicenové zřejmě důležitým argumentem, proč byla na funkci ministryně nominována. I když se program opozdil, projekty byly nakonec dobře připraveny. Podle Vicenové se podařilo velmi úspěšně a ze všech zemí nejlépe čerpat peníze. Ze svých budoucích plánů prozradila, že by i jako ministryně ráda získala co nejvíce peněz z evropského strukturálního fondu pro rozvoj venkova.
Od července 2003 pracovala Vicenová jako ředitelka odboru pro vztahy s EU a jako jedna ze dvou zástupců České republiky ve Zvláštním výboru pro zemědělství (SCA) Evropské unie.
Dva poslední roky Vicenová šéfuje odboru bezpečnosti potravin na ministerstvu. Zastupuje stát v Poradním sboru Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.
Milena Vicenová se narodila 12. srpna 1955 v Přerově. V roce 1980 absolvovala Vysokou školu veterinární v Brně a následnou pětiletou veterinární praxí prošla v České Lípě.
Zemědělství poznala i z jiné stránky jako novinářka. Do roku 1989 byla redaktorkou Státního zemědělského nakladatelství a poté šéfredaktorkou odborného měsíčníku.
Podle obchodního rejstříku je Vicenová spolumajitelkou firmy zabývající se poradenstvím v zemědělství, jako členka vlády se však podnikání bude muset vzdát.
Milena Vicenová je vdaná, manžel Milan Vicena je lékař, specialista v oboru reprodukční medicíny, mají dvě již dospělé dcery Blanku a Šárku. Z cizích jazyků ovládá angličtinu, němčinu, francouzštinu a studuje španělštinu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down