Finanční zdroje na pozemkové úpravy ve srovnání s minulým rokem příliš neposílí. Zatímco vloni bylo na ně vyčleněno 1,1 miliardy korun, letos to má být 1,15 miliardy korun. A to mělo na tyto účely původně stačit 649 milionů korun, sdělil ministr zemědělství Jan Mládek a dodal, že Poslanecká sněmovna ještě projedná návrh na jejich posílení o dalších 500 milionů korun z Pozemkového fondu.
Návrh o zvýšení částky podle Mládka již podpořil zemědělský výbor sněmovny. Vysvětlil, že pozemkové úpravy slouží k obnovení pořádku ve vlastnictví a evidenci pozemků. Jejich součástí jsou i ekologická či meliorační opatření a budování nových polních cest.
Pro letošek bylo na úpravy vyčleněno zhruba 594 milionů korun v operačním programu zemědělství spolufinancovaném Evropskou unií. Pět milionů je k dispozici z předvstupního programu Sapard a s dalšími 50 miliony korun počítá rozpočet ministerstva financí. Mládek však považoval sumu za nedostatečnou, a proto se obrátil na zemědělský výbor sněmovny. Ten se vyslovil pro navýšení o 500 milionů korun, které mají být převedeny do kapitoly ministerstva zemědělství z Pozemkového fondu.
Pozemkové úpravy v České republice jsou dokončeny jen z velmi malé části. Podle odhadů se budou provádět ještě dvacet i více let. Vyjasnění vlastnických vztahů je přitom důležité pro prodeje půdy či stavby liniových staveb, například dálnic či energetických sítí. Úpravy také napomáhají tomu, aby se mnohdy formální vlastnická práva k půdě staly reálnými. Stává se totiž, že majitel má uprostřed pole zceleného za kolektivizace pozemek, k němuž nemá přístupovou cestu.