Na práce v lesích chybí šest tisíc lidí, stát láká Ukrajince

Na práce v lesích chybí kvůli kůrovcové kalamitě na šest tisíc pracovníků. Uvádí to ministerstvo zemědělství v připravovaném nařízení vlády, které umožní na zvláštní pracovní vízum přijmout na likvidaci kalamity a další pozice v zemědělství ročně až 1500 lidí z Ukrajiny. Kvóta odpovídá dosavadnímu počtu nabízených pracovních víz nad 90 dní v projektu ministerstva Zemědělec, který skončí v návaznosti na novelu zákona o pobytu cizinců. Ta umožňuje státu definovat kvóty pro požadované profese.

Na Ukrajině vyřizuje žádosti zastupitelský úřad v Kyjevě, uvádí ministerstvo v návrhu nařízení zveřejněném v legislativní knihovně vlády. Je podle něj třeba, aby nová pravidla co nejvíc odpovídala už běžícímu projektu.
V lesích chybí podle ministerstva jak kvalifikovaní dělníci, například na těžbu, kácení a odvoz dřeva, tak nekvalifikovaní pracovníci pro pomocné a pěstební práce, například úklid a následné zalesňování. "Přes dosud přijatá opatření se daří kůrovcovou kalamitu zvládat velice složitě a úplné vyřešení této otázky lze očekávat v horizontu minimálně následujících pěti let," přibližuje úřad dobu, po kterou bude třeba nedostatek pracovní síly v lesích řešit.
V roce 1990 v lesnictví pracovalo na dělnických pozicích 58 000 lidí. Loni podle státního podniku Lesy ČR bylo v zaměstnaneckém poměru v lesnictví na dělnických pozicích přibližně 13 000 lidí. Další tisíce v lesích pracují jako živnostníci. Státní podnik Lesy ČR se snaží motivovat k studiu do požadovaných pozic i žáky středních škol. Pro zahájený školní rok zdvojnásobil výši stipendií pro žáky lesnických učilišť na až 3000 korun měsíčně. Středoškolákům a vysokoškolákům Lesy ČR nabízejí prázdninový program Adjunktem na zkoušku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down