30.08.2006 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na prevenci záplav schválila vláda úvěr do devíti miliard korun

Vládní kabinet dnes schválil návrh zákona o úvěru do devíti miliard korun od Evropské investiční banky na financování protipovodňových opatření. Norma tak navazuje na rozhodnutí vlády z počátku května, kdy schválila záměr zřídit při ministerstvu zemědělství protipovodňový fond. Fond by měl mít formu zvláštního účtu mělo by se na něm v první fázi z různých zdrojů soustředit patnáct miliard korun, uvedl premiér Jiří Paroubek.

Vedle úvěru od EIB, splatného do třiceti let, má zvláštní účet shromáždit ještě dvě miliardy ze státního rozpočtu a čtyři miliardy z privatizace. Tím by byl splněn jeho základní účel a sloužit k financování prevence před záplavami v letech 2007 až 2010. Stát by měl vydat na protipovodňová opatření osm až deset miliard korun. Peníze by se z účtu mohly podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Jana Mládka začít používat v příštím roce poté, co proběhne celý legislativní proces.
Částka 15 miliard pokryje podle MZe náklady asi na čtvrtinu potřebných protipovodňových opatření. Na kompletní ochranu by bylo třeba do roku 2021 vynaložit zhruba padesát miliard korun. Prostředky na tento účel by se proto měly do budoucna doplňovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down