24.11.2006 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na protest proti reformě cukru přivítali čeští zemědělci evropskou komisařku košem s cukrovkou

Proti uzavření tří cukrovarů a ztrátě cukerných kvót pro Českou republiku protestovali dnes zemědělci na Hané. Protest vyjádřili v Brně košem plným cukrové řepy před evropskou komisařku pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerovou Boelovou. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Poukázal na to, že pro pěstitelskou oblast Haná by to znamenalo ztrátu stovek pracovních míst a nedostatek melasy pro lihovarnický průmysl.

Evropská komisařka prohlásila, že Evropskou unii trápí problém nadvýroby cukru a je nutné snížit jeho výrobu o pět milionů tun ročně. Proto byl založen restrukturalizační fond, ze kterého se vyplatí za každou tunu nevypěstované řepky 730 eur, což je asi 20 000 Kč. Každý pěstitel musí zvážit, zda je pro něj pěstování cukrové řepy rentabilní, nebo této dotace využije.
Na její názor zareagoval Veleba slovy, že komisařka si protiřečí, protože cukrovka je na Hané naopak jednou z nejekonomičtějších plodin. Podle něj jde spíše o to, že nějaká zahraniční firma dostala při privatizaci cukrovarů od České republiky zadarmo kvótu, kterou teď zobchoduje. Zemědělci ale usilují o to, aby cukerná kvóta zůstala v České republice, jsou ochotni ji od společnosti i odkoupit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down