11.11.2008 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na protest vylévali na Šumperku mléko

Asi tisíc litrů mléka dnes vylili zemědělci ze Šumperska na soukromé farmě v Klopině - Veleboři, aby upozornili na jeho nízké výkupní ceny a postup obchodních řetězců, které podle farmářů předražují mléčné výrobky.

Současné výkupní ceny mléka jsou nerentabilní, což může vést k likvidaci chovů, řekl dnes novinářům ředitel šumperské okresní Agrární komory Radek Musil. Akci uspořádal šumperský Svaz výrobců mléka.
"Dnešní akce není namířená proti mlékárnám. Ke snižování výkupních cen je tlačí řetězce. Naším cílem je poukázat na to, že přestože cena mléka šla dolů, u spotřebitelských cen mléčných výrobků se tak nestalo a jsou předražené," uvedl ředitel šumperské okresní AK.
Podotkl, že zatímco začátkem roku farmáři z regionu dostávali za litr mléka v průměru deset korun, v současné době je to 7,4 až 7,2 koruny za litr. "Náklady na výrobu litru mléka ale dosahují 9,1 koruny. To znamená, farmáři tratí na každém litru 1,7 koruny. V letošním roce díky vyšším cenám ze začátku roku a dotacím ještě farmáři vyjdou, příští rok ale očekávám velké problémy, které mohou skončit redukcí a likvidací chovů," uvedl Musil. Podle něj je potřeba ke zlepšení současného stavu zejména nastartovat vyšší spotřebu mléčných výrobků na tuzemském trhu prostřednictvím snížení cen mléčných výrobků na pultech obchodů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down