Na pultech českých obchodů by měly být povinně dvě třetiny až 80 procent českého zboží, přejí si potravináři. Při zahájení 43. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích k tomu dnes vyzval vládu prezident Agrární komory a Potravinářské komory Miroslav Toman. Přispělo by to k podpoře zemědělců, kteří prodávají kvůli přebytkům na evropském trhu vepřové maso a mléko za podnákladové ceny.
Vláda by měla podle šéfa potravinářů učinit také kroky ke zrušení danění evropských dotací. Toman poznamenal, že mléčná krize a ruské sankce nepřispívají prosperitě tohoto oboru.
Kabinet Bohuslava Sobotky už v červnu vyzval ministra zemědělství Mariana Jurečku, aby začal hledat nové způsoby řešení krizové situace v živočišné výrobě, ovocnářství a vinařství. Možností je snížení daní či osvobození zemědělců od odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Chovatelé krav a prasat dlouhodobě prodávají maso a mléko pod cenou, hrozí jim rušení chovů. Úrodu ovoce a vína zase poškodily jarní mrazy.
Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky jde legislativně o velmi obtížnou záležitost. Zejména na jednotném unijním trhu. Jsou státy, které podobné pokusy zkoušejí, ale žádný stát neměl tak vysoko nastavenou hodnotu na 80 procentech, řekl ministr. Podle něj například v Rumunsku je nyní podíl povinného tamního zboží v řetězcích na 50 procentech. Chce napřed zjistit, jaký podíl českého zboží v českých obchodech je už nyní, v některých supermarketech podle něj může být tento podíl nad 50 procenty.
I bez legislativních úprav si však mohou spotřebitelé podle ministra vybrat české zboží. Podle novely zákona o potravinách mají výrobci zakázáno označovat potraviny logy, vlajkou, mapou či nápisy odkazujícími na Českou republiku, pokud nejsou potraviny vyrobené v Česku a z českých surovin. U potravin, které se skládají z více složek, musí být obsah českých částí minimálně 75 procent, přikazuje novela. Naopak české výrobky se mohou označit vlaječkou s nápisem Česká potravina.*