Na pultech obchodů by mělo povinně být 80 procent zboží z ČR, uvedl Toman

Na pultech českých obchodů by měly být povinně dvě třetiny až 80 procent českého zboží, přejí si potravináři. Při zahájení 43. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích k tomu dnes vyzval vládu prezident Agrární komory a Potravinářské komory Miroslav Toman. Přispělo by to k podpoře zemědělců, kteří prodávají kvůli přebytkům na evropském trhu vepřové maso a mléko za podnákladové ceny.

Vláda by měla podle šéfa potravinářů učinit také kroky ke zrušení danění evropských dotací. Toman poznamenal, že mléčná krize a ruské sankce nepřispívají prosperitě tohoto oboru.

Kabinet Bohuslava Sobotky už v červnu vyzval ministra zemědělství Mariana Jurečku, aby začal hledat nové způsoby řešení krizové situace v živočišné výrobě, ovocnářství a vinařství. Možností je snížení daní či osvobození zemědělců od odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Chovatelé krav a prasat dlouhodobě prodávají maso a mléko pod cenou, hrozí jim rušení chovů. Úrodu ovoce a vína zase poškodily jarní mrazy.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky jde legislativně o velmi obtížnou záležitost. Zejména na jednotném unijním trhu. Jsou státy, které podobné pokusy zkoušejí, ale žádný stát neměl tak vysoko nastavenou hodnotu na 80 procentech, řekl ministr. Podle něj například v Rumunsku je nyní podíl povinného tamního zboží v řetězcích na 50 procentech. Chce napřed zjistit, jaký podíl českého zboží v českých obchodech je už nyní, v některých supermarketech podle něj může být tento podíl nad 50 procenty.

I bez legislativních úprav si však mohou spotřebitelé podle ministra vybrat české zboží. Podle novely zákona o potravinách mají výrobci zakázáno označovat potraviny logy, vlajkou, mapou či nápisy odkazujícími na Českou republiku, pokud nejsou potraviny vyrobené v Česku a z českých surovin. U potravin, které se skládají z více složek, musí být obsah českých částí minimálně 75 procent, přikazuje novela. Naopak české výrobky se mohou označit vlaječkou s nápisem Česká potravina.*

Komentáře ke článku 1

  • ronrogers

    Thanks for this post.Very happy to see this post from you.Many steps is there when you are attempting to write an essay. Its very difficult to write a successful essay for that you must organize your thoughts in an effective way and planning is very important aspects for your writing works. If you have you can write it well by taking help from custom essay writing services, it will be gets through internet. Visit http://www.essayguardian.com/.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *