13.10.2004 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na rostoucí počet ovcí a beranů ve Zlínském kraji mají vliv finanční podpory

Početní stavy ovcí a beranů nabírají ve Zlínském kraji rostoucí tendenci. Zatímco v roce 2000 zemědělci chovali necelých 7500, vloni jich bylo 11 500 kusů, informuje krajská pobočka Českého statistického úřadu ve Zlíně. Na rostoucím počtu ovcí se v posledních letech podepsaly také dotace ministerstva zemědělství a finanční podpora kraje. V podhorských a horských oblastech má chov ovcí krajinotvorný efekt s tím, že se přitom umožní ošetřit travní porosty nepřístupné pro techniku.

Důvodem snížení počtu ovcí po roce 1989 byla snížená poptávka po skopovém a jehněčím mase. Dále se na něm podílela transformace zemědělských družstev a státních statků, uvedl ředitel zlínské zemědělské agentury a pozemkového úřadu František Fojtík.
Chov ovcí podporuje od loňského roku také kraj. V roce 2003 rozdělil mezi zemědělce 625 000 korun, za něž bylo nakoupeno 242 chovných ovcí a beranů. Projekt pokračuje i letos a celkově do něj kraj vložil již zhruba 1,8 milionu korun, sdělil krajský radní odpovědný za zemědělství Vojtěch Jurčík. Zlínský kraj se tímto způsobem snaží vyřešit problém neobhospodařované zemědělské půdy. V roce 2003 bylo v kraji kolem 5000 hektarů, které nebyly obhospodařovány. Na většině z nich se přitom nehospodaří již několik let," vysvětlil Jurčík. Jednou z možností, jak tyto pozemky znovu využít, je jejich přeměna na pastviny. Většina těchto pozemků se totiž nachází v podhorských oblastech, které nejsou rentabilní pro pěstování.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down