Na růstu spotřebitelských cen se podepsaly dražší potraviny, především máslo

Spotřebitelské ceny vzrostly v červnu meziročně o 2,3 procenta. Tempo růstu zpomalilo z květnových 2,4 procenta. Na růstu se podepsaly hlavně dražší potraviny, mezi nimiž dominovalo zejména 43procentní zdražení másla. Výraznějšímu růstu cen v červnu bránilo zlevnění mobilních telefonů a zpomalení růstu cen pohonných hmot. Červnový vývoj cen podle analytiků nahrává tomu, aby Česká národní banka zvýšila na přelomu léta a podzimu úrokové sazby. Inflace byla o 0,3 bodu nižší, než v aktuální prognóze očekávala Česká národní banka. Meziměsíčně ceny stagnovaly na květnové úrovni.

Cena másla vzrostla v červnu meziročně na rekordních 187,50 koruny za kilogram. Kostka másla tak průměrně stojí 47 korun. Podle Potravinářské komory ČR je vinna rostoucí světová poptávka. Podle mluvčí komory Dany Večeřové se enormně zvýšila poptávka po kvalitních výrobcích s mléčným tukem v Číně, Austrálii či na Novém Zélandu.

Večeřová upozornila i na rozdíl v ceně másla v ČR a na německém trhu. Při přibližně stejné nákupní ceně hraje roli vyšší DPH u potravin v České republice, řekla. Navíc podle ní mají obchodní řetězce přirážku až 60 procent. Řetězce však tvrzení o vysokých přirážkách odmítají. Podle mluvčí řetězce Globus Pavly Hobíkové je na trhu nedostatek smetany. V současné době pracují s nákupní cenou smetany o 100 procent vyšší než například ve stejném období vloni, řekla Hobíková.

Kromě másla významně zdražily i další mlékárenské výrobky, cena jogurtů stoupla o 13,5 procenta, sýrů dokonce o 15,9 procenta. Hlouběji do peněženek museli lidé sáhnout i při koupi vajec a cukru. Ceny potravin vzrostly proti loňskému červnu o 5,4 procenta, což byl nejvyšší nárůst od srpna 2013.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down