16.09.2004 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na schválení návrhu zákona o obchodování s emisními povolenkami je málo času

Na středečním zasedání schválil kabinet návrh zákona o obchodování s emisemi skleníkových plynů. To má být v Evropské unii zahájeno od 1. ledna příštího roku. Elektronické povolenky na vypouštění emisí má dostat zdarma čtyři sta padesát českých firem znečišťujících ovzduší počátkem každého roku. Otázkou ještě zůstává, kolik povolenek stát mezi firmy rozdá. Množství má stanovit národní alokační plán. Další otázkou je, zda poslanci stačí během tří měsíců předlohu schválit, aby se obchod mohl ve stanovené době zahájit.

Chmelík upozornil, že do spuštění obchodu s emisemi zbývají jen tři měsíce. Proto hodlá požádat Poslaneckou sněmovnu o urychlené projednání s tím, aby byla vůle předlohu zákona schválit hned v prvním čtení. Jinak by sněmovna k rychlému přijetí zákona musela vyhlásit stav legislativní nouze. Předlohu by podle Chmelíka měli začít poslanci projednávat záhy poté, co ji dostanou na stůl v říjnu.
Tým řízený Tomášem Chmelíkem z Ministerstva životního prostředí navrhuje dát do oběhu v příštích třech letech povolení na sto milionů tun ročně, Ministerstvo průmyslu žádá zhruba o sedmnáct milionů víc. Spor o množství povolenek rozhodne vláda na nočním zasedání příští týden.
V počtu českých povolenek bude ale mít konečné slovo Evropská komise, která národní alokační plány všech pětadvaceti zemí EU posuzuje. Kdyby dospěla k názoru, že počet povolenek je vyšší, než činí česká produkce, mohla by stát obvinit z nedovolených dotací.
Pro monitorování a evidování povolenek a skutečných emisí vznikne registr, jehož provozovatelem bude společnost Operátor trhu s elektřinou, stoprocentně ve vlastnictví státu. Zavedení a správa registrů přijde na několik desítek milionů korun, které zaplatí Ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu.
S povolenkami na vypouštění emisí budou firmy smět obchodovat podle svého uvážení, na konci roku však budou muset vrátit tolik povolenek, kolik emisí vypustí. Za povolení k vypouštění emisí zaplatí firmy podle zákona jednorázově 10 000 korun, změna povolení je přijde na další tři tisíce. Výnos z poplatků, vypočítaný na 4,5 milionu korun, bude příjmem Ministerstva životního prostředí jako centrálního úřadu systému obchodování.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down