10.06.2004 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Semilsku se zřejmě vyskytl dvanáctý případ nemoci šílených krav

Na území České republiky se možná vyskytl dvanáctý případ nemoci šílených krav. Výsledek rychlých testů z kontrolního vyšetření má Státní veterinární správa obdržet za týden 17. června. Postižená kráva se narodila na Trutnovsku v zemědělském družstvu Horní Kalná. Později ji koupil spolu se sedmi dalšími kusy semilský podnik Agro Český ráj Všeň, uvedl mluvčí SVS Josef Duben.

Veterináři zakázali přesun zvířat z postižených chovů. Vyhledávají nyní vrstevnice nemocné krávy, které bude nutné utratit a vyšetřit. Také počítají s tím, že vysokobřezí krávy mohou nechat do tří měsíců otelit, soudí ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Josef Holejšovský.
Obtíže u nakažené krávy se objevily po porodu koncem května tak, že dobytče hublo, nepřijímalo potravu a celkově bylo v útlumu. Tento týden v pondělí byla tato kráva naposledy vyšetřena a následující den odeslána na nutnou porážku.
Václav Valeš, ředitel společnosti Kalenská zemědělská, která je nástupcem ZOD Dolní Kalná a farmu má i v Horní Kalné, se dozvěděl o jejich nemocné krávě dnes, tedy 10. června. Připustil, že postižená kráva pochází od nich a že prodávají jalovice podniku Agro Český ráj. Kalenská zemědělská chová 500 kusů krav a hospodaří na 1500 hektarech.
Zootechnik společnosti Agro Český ráj ve Všeni na Semilsku potvrdil, že firma dostala předběžnou zprávu o možném nakažení krávy. Zatím však netuší, kolika krav by se utracení mohlo týkat v případě potvrzení nemoci šílených krav. Údajně nakažené zvíře bylo totiž spolu s dalšími sedmi koupeno vloni jako vysokobřezí. Celkem chovají 150 krav.
Diskutovat o počtu zvířat, které půjdou na porážku je zatím podle ředitele Krajské veterinární správy v Liberci Josefa Krále předčasné. Nejdříve musí mít veterináři v ruce výsledky testů s potvrzením BSE. Poukázal na to, že zatím se ještě nestalo, že by kontrolní testy vyvrátily výsledky prvně zjištěných. Je pravděpodobné, že na nucenou porážku půjde právě těch dalších sedm krav, skupina, kterou koupil podnik Agro Český ráj. Může se ale stát, že nepocházejí ze stejné kohorty, a pak by na porážku nemusely, vysvětlil Král. Hůře však může dopadnout podnik, u kterého Agro Český ráj zvířata nakoupilo, a také další chovatelé, kteří koupili vrstevnice postižené krávy.
Česká republika vyšetřila od počátku roku 2001 na BSE 590 000 kusů skotu s tím, že letos bylo prověřeno 90 000 dobytčat. Poslední případ se objevil na počátku letošního května. První kus nakažený BSE veterináři zjistili v červnu 2001. Veterinární správa od té doby nařídila na nemoc testovat veškerý poražený skot starší 30 měsíců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down