08.09.2004 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Severní Moravě dosáhli mírně nadprůměrných výnosů s horší kvalitou

Mírně vyšší nadprůměrnou úrodu nad pětiletým průměrem a horší kvalitu zejména ozimých pšenic a jarních ječmenů v Moravskoslezském kraji oznámil předseda představenstva Regionální agrární komory Ostravsko František Mariánek. Zemědělci podle něj už sklidili 96 procent úrody, zbývají ještě některé lokality horského bruntálského regionu. Upozornil, že letošní výsledky nelze však srovnávat s loňským rokem, kdy bylo velké sucho a mimořádně nízká úroda.

Jarní ječmen letos zemědělci pěstovali na 18 500 hektarech s výnosem 4,5 tuny na hektar, u ječmene ozimého jsou výnosy asi o půl tuny vyšší. Výnosy ozimé pšenice, která byla zaseta na 38 000 hektarech, jsou kolem šesti tun na hektar. Řepku farmáři zaseli na více než 16 000 hektarech, výnosy se pohybují kolem 3,7 tuny na hektar.
Zemědělci také řeší, jak se vyrovnají s propadem výkupních cen u většiny komodit. Poklesy cen jsou neadekvátní. V důsledku nižších cen se sníží konkurenceschopnost našich zemědělců v rámci Evropské unie, protože nebudou mít žádné volné prostředky na investice, zdůraznil Mariánek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down