05.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na severu Moravy a ve Slezsku se neurodí meruňky, broskve a švestky

Na severu Moravy a ve Slezsku se ovocnáři letos nedočkají úrody meruněk a broskví. Stromy vůbec nekvetly, poškodila je dlouhá zima a po oblevě noční mrazy zničily poupata. uvedl vedoucí Arboreta Nový Dvůr na Opavsku Miroslav Frank. Podobně dopadly švestky, třešně a jabloně.

Jak potvrdil ředitel společnosti Sady Životice u Havířova na Karvinsku Dušan Kokoška, z broskvoní, které mají, bude úroda letos nulová. Lépe nedopadly ani švestky, kterým umrzlo až 99 procent květních pupenů. Namrzlé jsou podle něj i pozdní odrůdy třešní a mrazy poškodily i kmeny jabloní. Nepřežije až třicet procent stromů. Letos úroda bude výrazně nižší a škody způsobené mrazem budou naopak vysoké, vše se ale ukáže do tří týdnů, uzavřel Kokoška.
V sadech společnosti Sady Životice se během největších mrazů teploty u země pohybovaly až kolem mínus 32 stupňů Celsia. Při takových teplotách už dochází k destrukci buněk a stromy odumírají, vysvětlil sadař.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 18MB (3.6% of 500MB)