Na severu Moravy začala sklizeň

Zemědělci v Moravskoslezském kraji začali na řadě míst sklízet úrodu. Jako první chtějí farmáři dostat pod střechu ozimý ječmen. Zatím jim příliš nepřeje počasí. Úrodu očekávají podobnou jako minulý rok. Výkupní ceny mají být v průměru na stejné úrovni jako loni.

„Začali jsme sklízet ozimý ječmen, máme sklizeno ze 70 procent. Pomaličku vjíždíme do řepky ozimé. Počasí nám momentálně ale moc nepřeje, protože jsou neustále nějaké přeháňky, proto čekáme na lepší podmínky,“ uvedl ředitel výrobce zemědělských produktů, společnosti Zemspol Studénka, Zdeněk Šimeček. Věří, že během srpna by mohli mít sklizeno. Ozimá řepka i pšenice podle něho začínají dozrávat. „Úroda bude podle mě průměrná. Ozimé ječmeny se dostávají k pěti tunám, ozimé řepky ke třem. Není to nějaký extrémní nárůst podle toho, jak se hlásalo, že bude nadúroda. Momentálně to tomu nenasvědčuje. Ale další žně zase mohou být výnosnější,“ konstatoval Šimeček.
U výkupních cen čekají na začátek obchodování a nabídky. „U ozimého ječmene byly nabídky kolem 3500 korun za tunu. Je to odpovídající, průměrná cena. Loni byla neúroda, to se dostal ječmen až ke 4000 korunám,“ řekl Šimeček. Rozhodující bude pro firmu ozimá řepka. „Její cena je momentálně nastavena mezi 10.000 až 11.000 korun za tunu. Tato cena je velice slušně nastavená. Pomáhá, že se přimíchává do pohonných hmot, což má svoji cenu. Možná na tu cenu mají vliv i neúrody v některých státech,“ podotkl. Metylester řepkového oleje se přidává kvůli výrobě biopaliv do nafty. Také v Zemědělském družstvu Hraničář v Loděnici u Opavy začali tento týden se sklizní ozimého ječmene. „Ve středu ale přišla přeháňka, tak jsme brzo skončili. Počasí nám moc nepřeje. Dneska chceme taky vyjet znovu do ječmene a také do řepky, ale čekáme, jaké bude počasí,“ uvedl ředitel družstva Břetislav Hrbáč. Běžně se jim daří úrodu sklidit za tři týdny. „Úrodu očekáváme trošku lepší než loni. Ale je otázka, jaký bude mít vliv počasí. Výkupní ceny budou asi stejné, zatím jde o odhady, protože se o nich bude jednat. Ale neměly by být nižší než loni. Určitě by měla být rentabilní řepka, jejíž cena asi bude mezi 10.000 až 12.000 korunami za tunu,“ konstatoval Hrbáč.
Podle ředitelky Agrární komory Bruntál Miloslavy Novákové zatím sklizeň v jejich oblasti nezačala, protože pole jsou u nich položena ve vyšších místech. „U nás je poněkud chladněji. Obiloviny jsme proto ještě nezačali sklízet. Počítáme, že na konci měsíce nebo první týden v srpnu bychom najeli do ozimých ječmenů a druhý týden do řepky,“ uvedla Nováková. Také podle ní úroda špatná nebude. „Pokud ještě nepřijdou nějaké přívalové deště a kroupy, kterými pořád vyhrožují, tak myslím, že úroda by měla být dobrá. Ale neříkám to ráda dopředu, ale až už je sklizeno doma pod střechou,“ konstatovala Nováková. Zatím sklízejí krmivo, jehož úroda je rovněž velice dobrá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *