08.09.2000 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na sklizeň čeká už jen jedno procento ploch

Podle hlášení okresních agrárních komor bylo v ČR k 37.týdnu sklizeno zhruba 99 procent ploch pšenice ozimé a veškeré plochy ozimého ječmene. Většina respondentů ohlásila ukončení žní v okrese (82 %). Průměrný výnos ozimého ječmene z celkového osevu 142 tisíc hektarů je 3,9 t /ha. U pšenice se pohybuje kolem 4,8 t/ha. Rozdíly jsou v celé zemědělsky produkční oblasti ČR. Nikde nejsou nadprůměrné výnosy, spíše po celé republice nyní nalezneme mnoho horších extrémů.

Celkově je potravinářské obilí nižší kvality. Pěstitelé žádají zvýšit zálohovou cenu intervenčního nákupu potravinářské pšenice a snížit kvalitativní parametry. V cenách, které jsou často zálohové, jsou velké rozdíly i uvnitř regionů. Největší rozdíl u ceny pšenice jarní pro potravinářské i krmné účely je ve východních Čechách.
U řepky, která je sklizena ze všech ploch, je průměrný výnos 2,45 t/ha. Celkově bylo oseto v ČR 350 tisíc hektarů, jak uvádí ČSÚ. Oblastně se průměrně výnosy pohybují od 1,6 do 3,5 t/ha. Řepka vykazuje nižší kvalitu.

Monitoring sklizně – souhrn za ČR k 6. září

* cena řepky na výrobu metylesteru

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down