06.10.2006 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na sklizeň jablek chybí brigádníci

Ovocnáři se v letošní sezóně potýkají s velkým nedostatkem brigádníků na sklizeň jablek. Některé firmy proto najímají pracovníky ze zahraničí, například z Polska a Slovenska. Nezaměstnaní se o česání jablek moc nezajímají, protože systém sociálních dávek je nastaven tak, že lidi k práci nemotivuje, uvedl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Pokud nezaměstnaný pobírá sociální dávky, o výdělek z brigády na jablkách se mu dávky přiměřeně sníží, řekl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák. O přivýdělek mají menší zájem i důchodci.
Zručný česáč může vydělat až 70 korun za hodinu. Odměny ovocnáři podle Ludvíka kvůli stagnujícím cenám jablek již více zvýšit nemohou. Případné zaměstnávání brigádníků z Ukrajiny, kde by zájem o práci v Česku byl, je podle něj administrativně velmi složité.
Například Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku v sadech zaměstnává kolem 270 brigádníků. Zhruba třetina z nich dojíždí z polské příhraniční oblasti Kudowa Zdroj, kde nezaměstnanost dosahuje zhruba 20 procent a zájem tamních lidí o práci je větší než u nás, sdělil vedoucí ovocnářského závodu družstva Jiří Fišer. Družstvo dále zaměstnává téměř dvacet Slováků, zbytek brigádníků sváží vlastní dopravou z regionu do třiceti kilometrů od družstva. Pro Slováky je ČR málo lukrativní, protože vyšší výdělky získají například v Itálii či Německu, řekl Fišer.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down