05.08.2004 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Slovensku hospodaří úspěšně

Ekologické zemědělství nepatří na současném Slovensku mezi preferovaná odvětví. Jeho rozvoj stojí teprve na začátku. Přesto již dnes na západním Slovensku funguje několik úspěšných ekologických farem a podniků, které navštívili účastníci mezinárodní sympózia Bioakademie.

Produkce bio-osiv

O tom, že pěstování obilovin na ekologické bázi a produkce bio-osiv nemusí být vždy ztrátové, se účastníci exkurze mohli přesvědčit v podniku Sema HŠ, s.r.o., v Sládkovičovu nedaleko Nitry. Tento zemědělský podnik se od roku 1997 zabývá především přípravou semenářského programu pro ekologická osiva. Hospodaří na 1.300 ha v kukuřičné oblasti jižního Slovenska, v úrodném a teplém kraji severně od Žitného ostrova.
Hlavním předmětem činnosti podniku o 56 stálých zaměstnancích je rostlinná výroba. Na přilehlých polnostech pěstuje ječmen (roční produkce 1.500 tun), hrách (300 t), pšenici (200 t) a kukuřici (500 t). V předcházejících letech vyzkoušel také produkci obilí a řepy, avšak výnosy těchto plodin byly nízké vzhledem k velkému výskytu škůdců.
Vedení podniku by do budoucna rádo zkusilo také pěstování sladovnického ječmene. Avšak musí počkat až nejprve na západním Slovensku vznikne pivovar, který by sladovnický ječmen vyprodukovaný na ekologické bázi byl schopen zpracovat.

Mezinárodní kontrola

Mezi přední znaky ekologické hospodaření patří přírodní hnojení. Proto by co nejvíce organické hmoty mělo po sklizni zůstat na poli. Na polnostech kolem farmy u Sládkovičova z tohoto důvodu veškerou slámu rovnou drtí.
Rostlináři během několika posledních let získali také nové zkušenosti s cyklickým střídáním plodin vysázených na jednotlivých pozemcích. Zjistili například, že po hrachu a kukuřici je nejlepší vysázet pšenici. Toto pravidlo částečně platí také pro ječmen.
Technologické postupy a ekologické hospodaření na farmě ve Sládkovičovu je pravidelně kontrolováno mezinárodní komisí. Tu v současné době zastupuje rakouská společnost ABG Austria, která je oprávněná tyto kontroly provádět. V podniku Sema HŠ zatím nezjistila žádná pochybení.
Rostlináři na jižní Slovensku si letos nejvíce stěžují na nízké teploty a vysoké srážky. Přesto v Semě HŠ očekávají lepší úrodu než vloni, kdy zaznamenali velký výskyt škůdců kvůli dlouhotrvajícímu suchu.
Sema HŠ, s.r.o. se zabývá také živočišnou výrobou spočívající ve výkrmu prasat s roční produkcí 250 tun a dále poskytováním mechanizačních služeb soukromým rolníkům a menším zemědělským podnikům.

Ekologický sad

Další ekologickou farmou na západním Slovensku, navštívenou účastníky lednické Bioakademie, byla SadLivia nedaleko Nitry. Jde o vůbec první certifikovaný ekologický sad ve východní Evropě založený v roce 1997. Ekologický sad o rozloze 25 ha je součástí ekologické farmy o dvojnásobné rozloze. Ta je zajímavá nejen tradiční dřevěnou architekturou, ale také volným chovem několika druhů hospodářských zvířat, která nejsou držena v uzavřených výbězích, ale mohou se volně pohybovat po pozemcích farmy. Například vietnamská prasata se pohybují přímo mezi řadami stromků a keřů přímo v sadu.
V SadLivia bylo dosud vysazeno 30 tisíc ovocných stromků a keřů. Pěstují se zde na ekologické bázi především jabloně, hrušně a vinná réva. Dále jako doplňková produkce například ořechy a další plodiny. Okrasných a jehličnatých stromků a keřů je v sadu vysázeno kolem 35 tisíc.

Přírodní biologický systém

Hlavním záměrem zakladatelů ekologického sadu byla snaha znovuvytvořit přírodní biologický systém, ve kterém by rostliny, zvířata, mikroorganismy a dokonce i člověk žili v přirozené harmonii. Takový systém by měl být podle představ zakladatelů samoregulovatelný a měl by fungovat bez zásahu nepřírodních toxických látek.
Například veškerá energie je na ekologické farmě získávána výhradně z alternativních zdrojů, které neznečišťují životní prostřední. Využívána je především voda, slunce a vítr. Součástí farmy je také bezodpadové hospodářství.
Ekologický sad je přitom komerční společností. Vydělává na prodeji čerstvého ovoce a dalších plodin vyprodukovaných na ekologické bázi. Obchoduje však pouze s produkty rostlinné výroby. Součástí hospodářství je však také chov drůbeže, vietnamských prasat, ovcí a koz. Součástí jsou rovněž stáje pro koně a chov několika ras psů.
Většina zvířat se přitom volně pohybuje po farmě. Pouze chov ovcí a koz je ohrazen bariérami. Avšak také z nich jsou zvířata vypouštěna na ostatní pozemky. Maso z chovaných zvířat není určeno k prodeji, ale konzumují ho ostatní zvířata. Ekologický sad nedaleko Nitry není pouze zemědělským podnikem, ale spíše komunitou ekologů. V sadu je na stálo zaměstnáno deset lidí, z nichž všichni jsou vegetariáni. V prostorách farmy je rovněž zakázáno kouření či odkládání jakýchkoliv odpadků vyrobených jinak než na přírodní bázi.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down