23.08.2006 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Slovensku je nižší průměrný výnos u obilovin, ale vyšší u řepky

Letošní žně na Slovensku budou mluvčího Slovenské zemědělské a potravinářské komory Stanislava Nemce průměrné. Obilovin sklidí ve srovnání s loňským rokem letos o něco méně. Zlepšit by se měla sklizeň řepky. Obě skupiny plodin jsou z devadesáti procent pod střechou.

Průměrné hektarové výnosy pšenice dosahují zatím 4,1 tuny ve srovnání s loňskou hodnotou 4,31 tuny. Zhruba stejné jako před rokem by měly být hektarové výnosy ječmene, které v průměru dosahují 3,6 tuny.
Z jednoho hektaru osetého řepkou by zemědělci měli získat 2,32 tuny, zatímco loni to bylo 2,21 tuny. Vyšší výnosy se očekávaly i vzhledem k větší osevní ploše, než byla této komoditě věnována v loňském roce, uvedl Nemec. Řepka byla letos osetá na více než 123 000 hektarech, což je nárůst zhruba o patnáct procent. Řepka se stala komerčně zajímavou vzhledem k jejímu použití na výrobu biopaliva, a to je důvod proč se podle Nemce plochy rozšířily.
Ze všech obilovin se na Slovensku zatím nejvíce sklidilo ječmene, pšenice a řepky. U těchto komodit je sklizeno více než 92 procent osetých ploch.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down