Slovenský parlament zakázal prodej sladkých potravin ve školách

Slovenský parlament zakázal prodej cukrovinek, slazených nápojů a jiných nezdravých potravin na školách. Opatření prosadili ve sněmovně poslanci vládních sociálních demokratů premiéra Roberta Fica, kteří tento krok zdůvodnili snahou o omezení obezity. Předlohu už dříve kritizovali potravináři.

Po podpisu schválené novely školského zákona prezidentem si žáci od ledna příštího roku ve škole nekoupí nejen cukrovinky a slazené či energetické nápoje, ale ani výrobky rychlého občerstvení, zmrzlinu, nanuky, potraviny s větším obsahem soli a až na výjimky ani sladké pekárenské výrobky. Z pultů školních bufetů tak zmizí značná část současné nabídky, což patrně ovlivní tržby jejich provozovatelů.
Zmiňovanou novelu zákona předložila místopředsedkyně parlamentu Renáta Zmajkovičová. Cílem návrhu je podle ní zastavit dosavadní trend šíření obezity zejména u dětí školou povinných a u mládeže, zdůvodnila poslankyně svůj návrh. Při hlasování poslanci podpořili pozměňovací návrh, který zákaz prodeje vybraných produktů na školách ještě rozšířil prakticky na všechny slazené nápoje.

Z dřívějšího průzkumu vyplývá, že na Slovensku trpí nadváhou nebo obezitou zhruba každý sedmý žák ve věku 11 až 15 let. U dospělé populace je na Slovensku výskyt nadváhy ještě rozšířenější.
Proti omezení nabídky školních bufetů se už dříve postavili potravináři, podle kterých by se zákaz vztahoval i na prodej celozrnného pečiva nebo loupáků. Potravinářská komora Slovenska tvrdila, že podobné restrikce schválené v Maďarsku nebo Rumunsku se minuly účinkem, protože prý stoupl prodej cukrovinek v okolí škol.

Také čeští odborníci v minulosti upozornili na širokou nabídku sladkostí v bufetech a v automatech na školách v ČR. Ministerstvo zdravotnictví zase vydalo seznam doporučených potravin a nápojů určených pro doplňkový prodej ve školních bufetech a v automatech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down