05.03.2014 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Šumavě využívají koně k přibližování dřeva

Šumavský národní park využívá pro přibližování vytěženého dřeva ve stále větší míře koně. Loni tímto způsobem vytáhli z lesa několik tisíc stromů. Koně tak přiblíží zhruba deset procent z celkového objemu vytěženého dřeva, což je mnohonásobně více než v minulých letech. Informoval o tom mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Ředitel šumavského parku Jiří Mánek řekl, že se snaží ukazovat koně lidem v národním parku při práci a přitom ještě zaměstnat několik lidí, kteří s koněm, a tedy s přírodou, chtějí žít. Přibližování dřeva koňmi je tradiční a přitom přírodě blízké řemeslo. To však za poslední desetiletí bylo stále méně vidět, protože je nahradila těžká technika, poznamenal. Park dříve koně využíval hlavně v době působení Ivana Žlábka, jenž byl ředitelem v letech 1994 až 2003. Park v té době vlastnil asi 80 koní a také zaměstnával kočí. Následně však koně vytlačila technika, což se zásadně změnilo až během loňského roku. Park angažoval čtyři kočí, kteří pracují na území celé Šumavy.

Park nyní turistům nabízí možnost svezení se na saních či voze taženém koňmi. Lidé mohou tyto služby využít v Borových Ladech, Modravě, Srní a Strážném.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down