Na summit o dvojí kvalitě potravin přijedou premiéři i Jourová

Spotřebitelského summitu o dvojí kvalitě potravin v EU se 13. října v Bratislavě zúčastní premiéři čtyř evropských zemí (V4), eurokomisařka Věra Jourová, jakož i zástupci dalších členských států evropské osmadvacítky, Evropského parlamentu a spotřebitelských sdružení. Sdělil to dnes tiskový odbor úřadu slovenské vlády. Svolání summitu, na kterém bude Českou republiku zastupovat premiér Bohuslav Sobotka, se uskuteční z iniciativy české a slovenské vlády.

Bratislava od schůzky očekává diskusi a hledání řešení proti praktikám, které vytvářejí v EU dvě kategorie spotřebitelů. Slovensko i ČR dříve upozornily na odlišné složení zboží, které je pod stejným obalem dodáváno do východní a západní části EU. "Na problém dvojí kvality potravin dlouhodobě upozorňujeme. V EU musí být jedna kvalita potravin pro všechny, a to ta nejvyšší. Příslib Jean-Claudea Junckera a poslední kroky Evropské komise ukazují, že tlak V4 se vyplatil. Věřím, že summit v Bratislavě povede k důslednější ochraně spotřebitelů,“ uvedl Sobotka v prohlášení, které poskytl mluvčí české vlády Martin Ayrer.

Na summitu by měly být také zveřejněny výsledky srovnávacích testů kvality produktů, které jsou prodávány na Západě a Východě EU. Již dříve testy v ČR i na Slovensku prokázaly rozdíly v kvalitě výrobků dodávaných ve stejném obalu. Evropská komise dříve v tomto týdnu dala členským zemím unie návod, jak využívat stávající pravidla EU při potírání praxe dvojí kvality potravin a dalších výrobků. Komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Jourová při této příležitosti řekla, že nebude váhat poukazovat na konkrétní firmy, které tuto svou praxi nezmění.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down