17.08.2004 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na trendy je ještě čas

Vstup České republiky do Evropské unie výrazně ovlivnil náš zahraniční obchod v prvním pololetí. Celkový vývoz meziročně stoupl o 21,6 procenta a dovoz o 20,2 procenta. Záporné saldo zahraničního obchodu se oproti první polovině minulého roku snížilo o 5,7 miliardy korun na 11,7 miliardy. U zemědělských a potravinářských surovin a výrobků se však schodek prohloubil o 2,8 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Jestliže v letošním prvním čtvrtletí se vývoz potravin a živých zvířat z republiky zvýšil oproti stejnému období loni o 18,7 procenta, ve druhém čtvrtletí vzrostl již o 20,6 procenta. Dovoz za první tři měsíce stoupl o 15,2 procenta a ve druhém čtvrtletí pak o 17,6 procenta.
Již první měsíc po připojení k unii se výrazně zvedl vývoz živých zvířat, naproti tomu se rozšířil dovoz masa, což platí jak pro vepřové, tak hovězí. Na statistických údajích za květen to dokladoval předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Zatímco loni v květnu činila hodnota vývozu živých zvířat 106 milionů korun, za letošní květen dosáhla 201 milionů korun. Maso a masné výrobky se v květnu 2003 dovezly za 241 milionů korun, ve stejný měsíc letošního roku za 363 milionů korun.
„Třetinu dovozu u vepřového masa přitom tvořilo sádlo,“ poukázal Jirovský. Z výsledků agrárního obchodu za jeden měsíc nelze podle něho vyvozovat nějaké trendy. „Čerstvější čísla ale nemáme k dispozici. Navíc je problém získat od ČSÚ informace o jednotlivých komoditách,“ dodal. Předseda svazu si uvědomuje, že pokud by se z republiky vyvážely suroviny a opačně by sem proudily zpracované výrobky, ještě více by se zhoršilo saldo našeho agrárního obchodu. „Je to ale reakce na slabou spolupráci mezi prvovýrobou a zpracovateli. Schází nám buď majetkové propojení nebo dlouhodobé smlouvy. Pokud se toto urychleně nezmění, bude to nepříznivé pro celou republiku. Omezili bychom tím u nás zaměstnanost, zhoršili bilanci zahraničního obchodu i tvorbu hrubého domácího produktu,“ řekl Jirovský.

Nová statistika
Od vstupu do EU se výrazně změnil způsob zjišťování dat ve statistice zahraničního obchodu. Obchod se třetími státy, který tvoří asi 15 procent obratu, podléhá nadále klasickému celnímu řízení. Přehled o obchodu v rámci unie vychází z hlášení firem pro nový systém Intrastat. Povinnost vykazovat data mají všichni při vývozu zboží v hodnotě přes čtyři miliony korun, při dovozu od dvou milionů korun. Údaje za firmy osvobozené od hlášení pak ČSÚ dopočítává na základě údajů z minulého období. Statistický úřad vyvrací pochyby o věrohodnosti dat o zahraničním obchodu, které se objevily v médiích. Připouští ale, že čísla před a po vstupu do unie nejsou plně srovnatelná.

Zelináři pod tlakem
Rozšíření trhu pociťují neblaze hlavně tuzemští zelináři. Jejich zboží je vystaveno konkurenci z původní evropské patnáctky, ale také levné zelenině z Polska. Pro mnoho menších pěstitelů bude tento tlak zřejmě likvidační. Velcí pěstitelé se podle odborníků budou nejspíš orientovat více na rentabilnější produkci, u níž mohou využít co nejvíce mechanizace.
Hned od května si také především diskontní obchodní řetězce začaly zeleninu a ovoce dovážet ve značném rozsahu samy. A to se významně projevuje u cen na trhu. Přední pozice mezi dovozci rozhodujícího sortimentu ovoce a zeleniny zaujaly řetězce Lidl, Kaufland a Penny Market.

Delvita si doveze irské hovězí
K dovozu hovězího masa z Irska na úkor zboží z tuzemských masokombinátů se stále více přiklání Delvita. Jak informovala média, po zkušebním prodeji v jednom z pražských supermarketů podepsal řetězec kontrakt na dodávky irského hovězího pro dalších 27 velkoprodejen ve městech s vyšší kupní silou. Podle mluvčího Delvity Petra Uchytila je cena masa z dovozu nepatrně vyšší než u nás, ale kvalita je nesrovnatelná. „Budou-li ceny dodavatelů v Česku stoupat stejným tempem jako dosud, může být cenová hladina irských dodávek minimálně srovnatelná s tuzemskou,“ řekl.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down