05.12.2013 | 05:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na trh s odpady se zaměří antimonopolní úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prošetří trh s odpady. Vadí mu kolektivní správa pro jednotlivé kategorie komodit, která vytváří údajně monopolní postavení firem. Na trhu je podle úřadu nadbytečná regulace, vyplývá to z dokumentu antimonopolního úřadu.

Mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Švanda dnes sdělil, že ÚOHS v posledních měsících několikrát jednal s ministerstvem životního prostředí (MŽP) a ministerstvem průmyslu o legislativních změnách u všech skupin odpadů, tedy elektroodpadů, autovraků, baterií a pneumatik. Konzultují i oblast obalů, dodal Švanda.

Podle ÚOHS současný stav nepodporuje soutěž. Možnost uplatnění soutěže mezi více kolektivními systémy nebyla buď vůbec legislativou umožněna, a to bez zjevného objektivního důvodu, či se chybným nastavením normy a nedostatečným výkonem státního dozoru stala nereálnou, vysvětlil Švanda.

Služby podle něj zajišťují monopolní hráči, kteří stanovují původcům odpadů vyšší a vyšší poplatkové povinnosti. Děje se to podle něj i na trzích, kde už odpad netvoří pro společnost zátěž, ale z důvodu vývoje technologií se stal vyhledávaným obchodním artiklem.

Podle úřadu správci kolektivních systémů deformují soutěžní prostředí. V Česku platí na řadě jednotlivých trhů systém, který pro každou komoditu provozuje jeden správce. Týká se to například starých televizí a ledniček. Například sběrem a likvidací elektroodpadu se zabývají kolektivní systémy Asekol, Elektrowin, Ekolamp či Retela.
O stanovisku úřadu ví i Česká asociace odpadového hospodářství, která sdružuje více než 80 společností. Jmenované firmy, na které ÚOHS poukázal, ale pod tuto asociaci nespadají. Ředitel ČAOH Petr Havelka se k tomu vyjádřil tak, že ochrana principů volného trhu a zdravého konkurenčního prostředí je jednou z jejich priorit, s uvedenými závěry se většinově ztotožňují.
Antimonopolní úřad může prošetřovat i obce, pokud svým jednáním narušují hospodářskou soutěž. V této souvislosti se zabývá postupem Krajského úřadu Jihočeského kraje při udělení souhlasu s provozováním zařízení ke sběru odpadu ve prospěch společnosti EKO-KOM.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down