Na trh v EU vrací křivé okurky a další druhy "nevzhledného" ovoce a zeleniny. Od 1. července totiž budou zrušeny zvláštní prodejní normy, které se týkaly velikosti a tvaru 26 druhů ovoce a zeleniny. Podle eurokomisařky Mariann Fischerové Boelová je to dobrý příklad našeho úsilí, jak snížit zbytečnou byrokracii. "Takové věci na úrovni EU regulovat nemusíme," dodala. Normy nicméně zůstanou zachovány pro deset druhů ovoce a zeleniny, mimo jiné pro jablka, jahody a rajčata.
Během jednání v rámci reformy společné organizace trhu s ovocem a zeleninou v roce 2007 se totiž EK zavázala, že odstraní zbytečnou byrokracii zrušením řady norem týkajících se prodeje ovoce a zeleniny. Tato změna znamená zrušení norem pro meruňky, artyčoky, chřest, lilek, avokádo, fazole, růžičkovou kapustu, mrkev, květák, třešně, cukety, okurky, pěstované houby, česnek, lískové ořechy ve skořápce, hlávkové zelí, pórek, cukrové melouny, cibuli, hrách, švestky, řapíkatý celer, špenát, vlašské ořechy ve skořápce, vodní melouny a salátovou čekanku. Zvláštní normy prodeje zůstanou v platnosti pro jablka, citrusové plody, kiwi, salát, broskve a nektarinky, hrušky, jahody, sladké papriky, stolní hrozny a rajčata. Členské státy však budou moci vyjmout z norem i tyto produkty, budou-li se prodávat s odpovídajícím štítkem. V praxi to znamená, že jablko, které nevyhovuje normám, lze prodávat, pokud bude opatřeno štítkem "produkt určený pro zpracování" nebo odpovídajícím označením.
Vedení Zelinářské unie Čech a Moravy rozhodnutí kritizuje. "Pro naše pěstitele je to špatná zpráva. Náš trh se stane smetištěm Evropy, bude se k nám vozit nekvalitní zelenina, která běžně nemohla do prodeje. My jsme byli zvyklí dodávat kvalitu, která nyní bude deklasovaná," řekl předseda unie Jaroslav Zeman s tím, že v důsledku dovozu nevzhledné zeleniny poklesne cena zeleniny. "Cena za nekvalitní zeleninu se začne používat jako základní, tudíž klesnou i ceny kvalitní zeleniny,"řekl předseda zelinářské unie.