01.12.2006 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na trhu pojištění roste konkurence

O český pojistný trh se podle České asociace pojišťoven dnes dělí Česká pojišťovna s 86 procenty, Generali pojišťovna a Hasičská vzájemná pojišťovna. Nyní na něj vstupuje i rakouská Österreichische Hagelversicherung, specializovaná výhradně na zemědělství, která u nás založila pobočku Agra pojišťovna.

Jak uvedl člen představenstva rakouské společnosti Josef Schmid, firmu na náš trh přilákal především malý zájem zemědělců o pojištění plodin. „Zatím asi třetina ploch orné půdy v České republice je kryta pojištěním, což pro nás znamená ještě dost volných ploch,“ konstatoval. Do konce příštího roku chce Agra pojistit plodiny na padesáti tisících hektarech. Těžištěm zájmu jsou farmáři či podniky obhospodařujících tři sta, ale i tisíce hektarů, upřesnil ředitel organizační složky pro ČR Jan Palkoska. Pojištění hospodářských zvířat podle něj však firma nenabízí.
V Rakousku má společnost uzavřeno 80 tisíc pojistných smluv, což zahrnuje 95 procent tamního pojistného trhu, a pojištěná plocha činí 1,115 milionu hektarů. Celková pojistná částka představuje 2,3 miliardy eur, což je v přepočtu asi 64 miliard korun. Roční pojistné celkem dosahuje 54 milionů eur, tedy asi 1,5 miliardy korun.
Podle Schmidta slibuje nová konkurence rolníkům dobré ceny, což umožňuje forma podnikání Österreichische Hagelversicherung, kterou je vzájemná pojišťovací společnost. „Jejími majiteli jsou zemědělci, kteří se pojistí. Cílem subjektu není maximalizovat zisk pro výplatu dividend jako u akciové společnosti, ale snižovat vlastní náklady a uspokojovat potřeby svých členů, respektive pojištěných. Při příznivých hospodářských výsledcích to znamená, že může svým členům vracet část pojistného jako podíl na zisku.“ Základem je uhradit pojistné plnění, platby zajišťovnám a naplnit povinné rezervní fondy, dodal Palkoska.
Nízké a stálé pojistné podle Schmida udržuje Österreichische Hagelversicherung také širokou nabídkou produktů a velkým pokrytím rizik. U plodin na orné půdě hradí škody způsobené krupobitím, mrazem i porůstáním, které u nás loni postihlo porosty obilnin. U cukrové řepy a máku se lze pojistit vedle rizika krupobití proti důsledkům mrazu, poškození větrem, zaplavení bahnem a škůdcům. „Pojištění máku je pro Českou republiku speciální nabídka vzhledem k oseté ploše, která dosahuje asi 60 tisíc hektarů. V Rakousku tento produkt není. Dobrou odezvu by mohlo mít podle Palkosky také pojištění vinné révy proti krupobití a mrazu.
Ve srovnání s tuzemskými pojišťovnami je systém poskytování bonusů Agra pojišťovny odlišný. Nepřiznává je jako odměnu za bezškodní průběh v uplynulých letech, ale jsou poskytovány již při uzavření smlouvy. Jde o takzvaný zapůjčený bonus ve výši 30 % z pojistného. Další novinkou je sleva poskytovaná za splnění oznamovací povinnosti týkající se skutečné výměry pojišťovaných plodin v daném roce. Rovněž samotné stanovení pojistného u dvou hlavních produktů je velmi netradiční, pojistné se stanoví z výměry orné půdy bez ohledu na skladbu pěstovaných plodin.
U Agra pojišťovny funguje uzavírání smluv opačně, než je u nás zvykem. Navrhovatelem není pojišťovna, ale pojišťovaný podnik či farmář. Do pojišťovny přichází návrh na pojištění, po jeho akceptování informuje pojišťovna o poskytnutí předběžného krytí v rozsahu učiněného návrhu. To se vztahuje na škody vzniklé před zaplacením pojistného.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down