30.11.2007 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na trhu přesnídávky s pesticidy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce opakovaně zjistila nadlimitní množství pesticidů u dětských přesnídávek od společnosti Linea Nivnice. Jde o tři výrobky. Prvním je Hello ovocná přesnídávka s jahodami s datem výroby 28. února 2007 a datem minimální trvanlivosti 28. srpna 2008 (balení 190g). Druhým zdravotně závadným výrobkem je Tesco ovocná přesnídávka s jahodami s datem výroby 28. února 2007 a datem minimální trvanlivosti 28. srpna 2008 (balení 190g). Třetím je Tesco ovocná přesnídávka s jahodami s datem výroby 27. března 2007 a datem minimální trvanlivosti 27. září 2008 (balení 190g). Informovala o tom mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Šmídtová.

Přesnídávky byly vyrobeny z jahodové dřeně od španělské firmy Conservas Mira S.A., která sice obsahovala rezidua pesticidů, ale v množství, které předpisy povolují. Pro výrobu dětských výživ však platí přísnější normy a pro některé pesticidy jsou maximální limity mnohonásobně nižší, než je to u jahodové dřeně. Tyto limity uvedené přesnídávky překračovaly, proto byly označeny jako nevyhovující, vysvětlila Šmídtová. Inspekce zakázala jejich další prodej a to, co již bylo distribuováno do tržní sítě, musel výrobce stáhnout a zlikvidovat. Podstatná část však byla v okamžiku nálezu již rozprodána.
Vzhledem k tomu, že jde o zboží s dlouhou trvanlivostí, je možné, že jej spotřebitelé ještě mají doma, varuje inspekce. V takovém případě se mohou s žádostí o reklamaci obrátit přímo na výrobce. Zdravotní riziko však hrozí pouze při dlouhodobé konzumaci většího množství těchto přesnídávek za den.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down