Na Ukrajině podlehlo prasečí chřipce 25 lidí, v Arménii deset

Pětadvacet lidí podlehlo na Ukrajině prasečí chřipce od začátku chřipkové sezóny. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na ředitelku státního chřipkového centra Tetjanu Dychanovskou, která neupřesnila, kdy chřipková sezóna v zemi začala.

V ukrajinských médiích se podle webu KyivPost dříve objevily zprávy o údajné padesátce obětí nákazy virem prasečí chřipky H1N1, ale ve středu ministr zdravotnictví na jednání vlády uklidňoval veřejnost, aby nepodléhala panice, protože propuknutí epidemie podle něj nehrozí. Prý obvykle chřipková sezóna vrcholí na počátku roku. Většina obětí podlehla podle ministra proto, že příliš pozdě zašla k lékaři.

Arménské ministerstvo zdravotnictví ve středu ohlásilo, že nákaze prasečí chřipkou, způsobenou virem H1N1, podlehlo za prosinec a leden deset lidí.

Sedm lidí zemřelo letos a tři před koncem loňského roku, upřesnila mluvčí arménského ministerstva. Situace se podle ní zlepšuje a vypuknutí epidemie nehrozí.

Virus H1N1, který vznikl smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky, se objevil před sedmi lety. Šíří se vzduchem a napadá dýchací ústrojí člověka. Nakažení pak trpí rýmou, kašlem, bolestmi hlavy a krku, mají vysoké horečky; častou komplikací může být i zápal plic.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *