22.02.2005 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Ústecku se má stavět lihovar na biolíh

Teplická společnost Vodohospodářské stavby chce v Přestanově na Ústecku vybudovat lihovar na výrobu bioetanolu. Práci by v něm mělo najít asi 90 lidí a podnik by denně zpracovával zhruba 700 tun pšenice. Informoval o tom Antonín Vávra z Vodohospodářských staveb s tím, že roční kapacita lihovaru by byla 80 tisíc tun lihu.

Se stavbou lihovaru na území o velikosti 8,6 hektaru v průmyslové zóně Přestanov by firma chtěla začít ještě letos. Krajští radní na základě informací o projektu nepožadují provést posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Zkušební provoz by tak lihovar mohl zahájit v roce 2006, trvalý o rok později. Lihovar by měl zajistit odbyt pšenice místním zemědělcům. "Zaručili bychom výkupní ceny na dlouho dopředu," uvedl Vávra.
Ročně by lihovar zpracoval zhruba 270 tisíc tun pšenice. Průmyslovou pšenici lze na rozdíl od potravinářské pěstovat i ve středních polohách a navíc není náchylná na rozmary počasí ani na choroby. "Farmáři by znovu mohli začít osívat pole například ve Šluknovském výběžku," poznamenal Vávra.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down